Hamileliğin 36. haftasında bebek:
36. gebelik haftasında bebeğin boyu yaklaşık 47 cm, ağırlığı 2600 gram kadardır. Yağ birikiminden dolayı bebeğin diz, dirsek, boyun, bilek bölgelerinde katlanmalar oluşur. Bebeğin damakları sertleşir. 36. haftada bebek oldukça geliştiği için bu andan itibaren doğan bebekler genellikle yoğun bakıma gerek kalmadan yaşarlar ve çoğunlukla zamanında doğan bebekler gibi bir sıkıntı yaşamadan hayata devam ederler. Bebeğin bağışıklık sistemi oldukça gelişmiştir. Sindirim sistemi gelişmiştir ancak katı besinleri sindirecek kadar değil.

Hamileliğin 36. haftasında anne:
Hamileliğin otuz altıncı haftasında anne nefes almasında ve yeme içmesinde bir rahatlama hissedebilir, bunun nedeni bu haftada bebeğin kafasının pelvise (leğen kemiğine) girip aşağı inmesi nedeniyle rahim yüksekliğinin bir miktar azalmasıdır. Rahim bebekle beraber aşağı inince mide ve göğüs üzerine olan baskı azalır annenin nefes alması ve yemek yemesi rahatlar. Bebeğin aşağı inmesinden kasıt rahim ağzının açılarak doğum kanalında ilerlemesi değildir, bebek doğum kanalına girmez sadece leğen kemiği içine oturur baş, rahim ağzı hala kapalıdır. Halk arasında “bebek aşağı “indi” denir.
Göğüslerden süt gelmesi daha fazla sıklaşabilir bu haftalarda. Meme uçlarında çatlaklar meydana gelebilir.
Bu haftalarda bebeği ters duran yani makat aşağıda duran anneler “acaba bebek tekrar döner mi?” diye çok merak ederler. Aslında bebeğin dönmesi doğum olacak güne kadar her gün mümkün olabilir ancak bebek büyüdükçe rahim içerisinde alan azaldığı için dönüş hareketi yapması zorlaşır, bu nedenle dönme ihtimali her geçen hafta daha da azalır. Genel olarak 35-36 haftadan sonra bebeğin dönme ihtimali azdır ancak yine de mümkündür.

Hamileliğin 37. haftasında bebek:
37. gebelik haftasında bebeğin boyu yaklaşık 48 cm, ağırlığı 2800 gram kadardır. Otuz yedinci haftada bebek artık solunum alıştırmaları yapabilir çünkü doğum yaklaşmaktadır ve buna alışması gerekmektedir. Bebeğin akciğerleri oldukça gelişmiştir bu nedenle bu haftadan itibaren olan doğumlar erken doğum olarak adlandırılmazlar ancak yine de bebeğin anne karnında bir kaç hafta daha kalması faydalıdır. Bebek eli ile sıkıca tutma hareketi yapabilir. Bebek dışarıdan ışık veya ses gelen tarafa doğru dönebilir. Bebeğin kilosu ve tombullaşması giderek artar. Bebeği enfeksiyonlara karşı koruyacak olan bağışıklık sistemi gelişmektedir ancak buna en önemli katkıyı doğumdan sonra anne sütü yapar. Anne sütü içerdiği maddeler ve antikorlar nedeniyle bağışıklık sistemine çok katkı sağlar.
Hamileliğin 37. haftasında anne:
Hamileliğin otuz yedinci haftasından sonra artık her an sancıların başlayabileceği bir dönem başlar. Doğumların çoğu 37-39 haftalar arasında olduğu için anne ve baba her an hastaneye gitmeye hazırlıklı olmalıdır, evde doğum çantası, hastaneye gündüz ve gece ulaşım planları hazır olmalıdır.
Bu haftadan sonra anneye haftalık veya bazen daha sık NST uygulanır, özel bir durum yoksa son haftalarda başka bir test veya tahlil genellikle yapılmaz, ultrason ile bebeğin kilo ve su miktarı takibi devam eder. Bu haftaya giren annenin doğumun başladığı nasıl anlaşılır ve nişan kanaması nedir gibi konularda bilgili olması faydalı olacaktır. Sadece normal doğum yapacak anneler değil, sezaryen olacakların da bunları bilmesi gerekir çünkü su gelmesi veya sancı başlaması, nişan gelmesi gibi durumlarda sezaryen için planlanan vakti beklemeden hemen ameliyata almak gerekebilir. Normalde sancı, su gelmesi vb. olmazsa, hiçbir problem olmayan hamileliklerde 39. haftanın dolduğu güne  (yani 38 hafta 7 gün olunca) veya buna yakın günlere sezaryen ameliyatı randevusu verilir. Hasta o sabah hastaneye giderken gece boyunca ve sabah hiçbir şey yemeden, içmeden gitmelidir. Su dahi içilmemelidir.
Normal doğum yapacaklar için annenin çatı muayenesi genellikle bu haftalar civarında yapılır. Annenin doğum yolunun bebeğin geçişine ne kadar uygun olduğu muayene edilerek anlamaya çalışılır.

Hamileliğin 38. haftasında bebek:
38. gebelik haftasında bebeğin boyu yaklaşık 50 cm, ağırlığı 3000 gram kadardır. Bu haftalarda bebek artık oldukça büyümüştür. Otuz sekizinci haftada bebeğin kafa çevresi ve karın çevresi eşittir, daha erken haftalarda kafa karından büyük olur. Bu haftalarda bebekte kilo almak dışında pek bir değişiklik olmaz; anne, baba ve aile doğum hazırlıkları ve planlamaları ile uğraşır genellikle.  Bebeğin göz rengi hala tam oluşmamıştır, pigmentler arttıkça doğumdan sonra bile göz renginde değişiklik olur.

Hamileliğin 38. haftasında anne:
Hamileliğin otuz sekizinci haftasında anne haftalık muayene, ultrason ve NST takiplerine devam eder. Kiloların iyice arttığı, vücudun iyice ağırlaştığı, yürümenin bile zorlaştığı bu son haftalarda anne artık bir an önce doğum olsa diye gün sayar. Bu haftalarda muayenelere giderken yanınızda eşinizin veya bir yakınınızın olmasına özen göstermelisiniz çünkü her an sancı, su gelmesi, kanama başlaması gibi bir durum her yerde başınıza gelebilir. Bu haftalarda doktor raporu olsa bile uçakla seyahate firmalar izin vermemektedir. Otobüs ile yolculuk da sakıncalıdır, şehirler arası yollarda hastanelere uzak bir noktada acil bir şikayetiniz başlayabilir. Bu nedenle bu son haftalar kendi şehrinizde ev ile hastane arasında sabit kalıp doğumu bekleme zamanıdır.

Hamileliğin 39. haftasında bebek:
39. gebelik haftasında bebeğin boyu yaklaşık 51 cm, ağırlığı 3200 gram kadardır. Otuz dokuzuncu hafta artık her an doğumun gerçekleşebileceği günlerdir. Bebeğin üzerini kaplayan ince lanugo tüyleri yok olur. Bebeğin akciğer gelişimi ve sürfaktan salgılaması artık tamamen doğuma hazırdır. Bebek rahim içerisinde fazla hareket edemeyecek kadar sıkışıktır. Bu haftalarda bebekte kilo almak dışında pek bir değişiklik olmaz; anne, baba ve aile doğum hazırlıkları ve planlamaları ile uğraşır genellikle.>

Hamileliğin 39. haftasında anne:
Hamileliğin otuz dokuzuncu haftasında anne adaylarının çoğu doğurmuş olur, bir kısmı hala sancıların başlamasını bekliyor olabilir. Sezaryen planlanan anneler bu hafta başında veya buna yakın tarihlerde genelde sezaryen ameliyatı olarak bebeklerine kavuşmuş olurlar. 9 aydan uzun süren hamilelik takip dönemleri sonunda bitiyor ancak bundan sonra da yeni ve daha uzun bir takip dönemi başlıyor, bebek takipleri. Çocuk hastalıkları uzmanı doktorunuza bebeğinizin takiplerini zamanında ve düzenli şekilde yaptırmalısınız, en az gebelik takipleri kadar önemli bir konudur bu. Bebekler ve çocuklar sadece hastalandığında hekime götürülmezler, düzenli olarak aşıları yapılır, gelişimleri iyi gidiyor mu ölçülür ve tartılır, olası bir hastalık durumunda erkenden tespit edilerek tedavi edilir.
39. hafta olmasına rağmen hala sancıları veya hiçbir doğum belirtisi olmayan anne adayları muayene, ultrason ve NST’lerinde bir problem saptanmadığı sürece endişe etmemelidir. 40. hafta dolana kadar (39 hafta 7 gün) zaman vardır, hatta 41. (bazen 42.) haftaya kadar da beklenebilmektedir.

Hamileliğin 40. haftasında bebek:
40. gebelik haftasında bebeğin boyu yaklaşık 51-52 cm, ağırlığı 3400 gram kadardır. 40. hafta normalde doğumun tam zamanı olan haftadır. Bebeklerin bir kısmı kırkıncı haftaya gelmeden doğmuş olsa da bir kısmı bu haftayı da anne karnında geçirir. Nadiren bazı bebekler bu haftada doğmaz ve 41. haftaya ulaşır.
Bu haftaya kadar gelmiş olsa bile yeni doğan bebek sadece 2.5 santimetre kadar yakını görebilir, daha uzağı çok bulanık görür. Bu nedenle kucağında yattığı annesinin yüzünü bile net göremez. Anneyi sesinden tanımaya çalışır. Bu haftalarda bebekte kilo almak dışında pek bir değişiklik olmaz; anne, baba ve aile doğum hazırlıkları ve planlamaları ile uğraşır genellikle.

Hamileliğin 40. haftasında anne:
Kırkıncı haftaya kadar hamilelerin bir kısmı doğurmuş olsa da bir kısmı hala sancıların gelmesini sabırsızlıkla beklemektedir. 40. haftada doğumun başlamaması yani 41. haftaya geçiş “gün aşımı, gün geçmesi, gün dolması olarak adlandırılır ve bu dönemden sonra suni sancı gibi ilaçlarla doğumu başlatmak gerekebilir. Ancak 40. hafta içerisinde bu ilaçlar çoğunlukla gerekmez, annenin kendiliğinden doğal sancılarının başlaması beklenir. Bebeğin suyunda azalma yoksa, NST’de kalp atımları normalse ve diğer muayene bulgularında sıkıntı yoksa sıkı takiple gebelik gözlenir.
Günler geçtikçe bebeğin kilosu da bir miktar artmaktadır o nedenle doğumun bu haftadan sonraya kalması nadiren normal doğuma engel teşkil edebilir, ancak kilo normalse 40. haftadan sonra da normal doğum olabilmektedir. Bu nedenle tahmini kilo ölçümü ve su miktarı ölçümü bu haftalarda devam eder.

41. gebelik haftasında bebeğin boyu yaklaşık 52 cm, ağırlığı 3500 gram kadardır. Bebeklerin çoğu bu haftaya ulaşmadan doğum gerçekleşir. Hamileliklerin az bir kısmında doğum 41 haftada gerçekleşir. 41 haftanın dolmasına rağmen gerçekleşmeyen doğumlara geç doğum (gün geçmesi, gün aşımı) denir.

Yorum Yaz