Hamileliğin 27. haftasında bebek:
27. gebelik haftasında bebeğin boyu yaklaşık 37 cm, ağırlığı 875 gram kadardır. Yirmi yedinci hafta gebeliğin son terimesterinin (son 3 ayının) başladığı dönemdir. Yirmi yedinci haftada beyin ve akciğerler hızla gelişmeye devam eder. Göz kapakları açılmaya başlar. Gözün retina tabakası gelişir ve ışığın algılanarak beyine iletilmesinde rol alır. Bu haftada bebeğin dilindeki tat tomurcukları oldukça gelişmiştir, örneğin anne çok baharatlı, acı yiyecekler yediğinde bebek bunu algılayabilir.

Hamileliğin 27. haftasında anne:
Hamileliğin yirmi yedinci haftası civarında anne gebeliğin son trimesterine yani son 3 ayına girmiş olur. Gebelik birinci, ikinci ve üçüncü trimester diye üçer aylık 3 döneme aylılır. Bu dönemde bebek iyice büyümeye başladığı için annenin iştahı bir miktar artabilir, ancak yine de sağlıklı beslenmeye çalışmak, aşırı yememek gerekir. Kabızlık, aşırı gaz olması ve hemoroid (basur) gibi problemler genellikle ilaçlarla kolayca rahatlama sağlanan problemlerdir, bu şikayetler varsa doktorunuza danışınız.
Bu haftaya kadar şekerli su testi yaptırmamış olanlar vakit kaybetmeden doktorlarından test hakkında bilgi almalıdır çünkü 28. hafta testin en hassas olduğu son haftadır. Doğum hakkında endişe ve meraklarınızı doktorunuza danışmalısınız, bilgilendikçe kendinize olan güveniniz artacaktır.
Gebelik sırasında her muayenede ve bazı riskli gebelerde daha sık olarak tansiyon ölçümleri yapılır. Tansiyon yüksekliği saptananlara bazen tansiyon ilacı başlanır. Bu tür problemi olan anneler evde de ara ara tansiyonlarını ölçerek kontrol etmeli ve yüksek çıkması durumunda doktoruna bildirmelidir.

Hamileliğin 28. haftasında bebek:
28. gebelik haftasında bebeğin boyu yaklaşık 37 cm, ağırlığı 1000 gram kadardır. Yirmi sekizinci haftada kaş ve kirpikler tamamen oluşmuştur, saçlar uzamaya devam eder. Göz kapakları daha fazla açılır. Gözleri doğsa bile yakındaki objeleri görebilecek kadar gelişmiştir artık. Bebeğin vücudu tombullaşmaya ve yuvarlaklaşmaya devam eder, yağ ve kas dokusu artar. Bebek artık doğsa bile akciğerleri nefes alıp verme kabiliyetine erişmiştir ancak yine de bu haftalarda doğan bebeklerin bir kısmında solunum sıkıntısı yaşanabilir. Bebeğiniz artık sizin sesinizi tanıyabilir. Bebek artık oldukça büyüdüğü için bazen kalp atımını annenin karnına kulak dayayarak bile duymak mümkün olabilir. Steteskop ile de rahatlıkla duyulabilir.

Hamileliğin 28. haftasında anne:
Hamileliğin yirmi sekizinci haftasında anne ve bebek arasında kan uyuşmazlığı varsa anneye kan uyuşmazlığı iğnesi (rh immunglobulin) yapılır.  Şeker yükleme testi 24-28 hafta arasında yapılır. Bunun dışında bu haftada yapılan özel bir test veya tahlil yoktur.
Doğum yaklaştığı için doğum hakkında ve bebek bakımı hakkında endişe ve merak taşıyan annelerin doğum hakkında profesyonel kaynaklardan faydalanabilir.
3 veya 4 boyutlu ultrason ile bebeklerinin görüntüsünü almak isteyenler için ideal dönemlerdir. Daha ileri haftalarda bebek büyüdükçe rahim içerisinde alan daralır ve net görüntüler elde edilemez.

Hamileliğin 29. haftasında bebek:
29. gebelik haftasında bebeğin boyu yaklaşık 39 cm, ağırlığı 1150 gram kadardır. Bebeğin beyni artık solunum, vücut ısısı gibi yaşamsal olayları kontrol edebilecek kadar gelişmiştir. Cilt altında yağ dokusu artmaya devam eder. Gözlerini sağa sola hareket ettirebilir. Diş etleri gelişmiştir. Bebek bu haftalarda artık ışık, ses, koku ve tat gibi duyuları daha iyi algılayabilir. Ancak su içerisinde olduğu için ses ve ışığı dışarıdaki bir bebek kadar net algılayamaz. Kafasını ışık gelen tarafa doğru çevirebilir. Kemik iliği kan hücreleri yapımını tamamen gerçekleştirebilir hale gelmiştir. Bebek her gün yarım litre idrar yapar ve bu idrar amnion sıvısına karışır.

Hamileliğin 29. haftasında anne:
Hamileliğin yirmi dokuzuncu haftasında anne artık doğum çantası hazırlıklarına başlayabilir. Aslında normal şartlarda daha doğuma 10 hafta civarında bir süre var ama nadiren bazen hastaneye erken yatış gerektiren durumlar olabilmektedir, her ihtimali göze alarak doğum çantası hazırlığını çok son zamanlara bırakmamakta fayda vardır.
Bu son aylarda rahim karında iyice yukarı çıktığı için mideye baskı yapma ve bu yüzden fazla yemek yendiğinde rahatsız olma gibi şikayetler meydana gelebilir, bu nedenle az az fakat sık aralıklarla yemek yemek faydalı olabilir. Kabızlık son aylarda sık görülen bir belirtidir ve doktorunuz gebelikte kullanılabilen bazı ilaçlarla rahatlamanızı sağlayacaktır, ayrıca bol sebzeli yemekler yemek de işe yarar. Bol meyve yemekten kaçınmak gerekir çünkü fazla şeker içerir. İshal ise hamilelikte asla normal bir bulgu değildir, hamileliğin her ayında ishal anormal kabul edilen bir durumdur ve doktor muayenesi gerektirir.

Hamileliğin 30. haftasında bebek:
30. gebelik haftasında bebeğin boyu yaklaşık 40 cm, ağırlığı 1300 gram kadardır. Otuzuncu haftada bebeğin kemik iliği kan hücreleri üretebilecek kabiliyettedir. Bebeğin tırnakları uzamaya devam eder. Bebek gözlerini açıp kapatma hareketleri yapar. Bebeğin kalıcı dişleri gelişmiştir ve damakların altında bulunur. Bebek etrafındaki uyaranların oldukça farkındadır artık, etrafına bakabilir ve ışık gelen yöne doğru dönebilir. Bebeğin akciğerleri bu haftada oldukça gelişmiştir, soluk alıp verme kabiliyeti yüksektir. Bağırsakları ve sindirim sistemi olgunlaşmıştır.

Hamileliğin 30. haftasında anne:
Hamileliğin otuzuncu haftasında anne hamileliğin son dönemlerine yaklaşmaktadır. Doğum zamanının yaklaşması özellikle ilk gebeliği olan annelerde (ve hatta babada) bir miktar heyecana neden olabilir. Doğum konusunda aklınıza takılan ve merak ettiğiniz her konuyu doktorunuzla paylaşmanız, bilgi almanız heyecanınızın azalmasını sağlayacaktır. Tabii bazı şeyler doğum haftasına kadar belli olmayabilir. Bu haftadan sonra artık normalde yapılacak özel bir test veya tahlil kalmamıştır. Sadece normal kan tahlili (kansızlık kontrolü için), idrar tahlili, tansiyon ölçümü, ultrasonla bebeğin kilo ve su miktarı ölçümü, gerekliyse doppler ölçümleri gibi rutin işlemlerle doğuma kadar devam edilir. NST genellikle doğuma yakın son haftalarda başlar ancak bazı risklerden şüphe edilen gebeliklerde bu haftalarda da başlayabilir. Doğumun başladığı nasıl anlaşılır,  hangi belirtiler doğumun başladığını gösterir konularında anne fikir sahibi olmaya şimdiden başlamalıdır ki buna göre hastaneye gitmeye karar vermesi gerekebilir. 

Yorum Yaz