Hamileliğin 22. haftasında bebek:
22. gebelik haftasında bebeğin boyu yaklaşık 28-30 cm, ağırlığı 430 gram kadardır. Yirmi ikinci haftada bebeğin göz kapakları ve burun delikleri oldukça şekillenmiştir. Kaş ve kirpikleri tamamen oluşmuştur. Bebeğin parmak izleri tamamen oluşmuştur. Dışarıdan gelen şiddetli sesler bebeğin uyanmasına sebep olabilir. Bebek tekme atabilir ve annesi bunu sıklıkla hisseder. Bebek kendi etrafında dönebilir. Bebeğin burun şekli daha fazla belirginleşir.

Hamileliğin 22. haftasında anne:
Hamileliğin yirmi ikinci haftası civarında anne sesli konuştuğunda veya bir gürültü olduğunda bebeğin hareket ederek tepki verdiğini hissedebilir. Bu haftalarda bebek anne sesine alışmaya başlar. Elinizi karın üstüne koyarak hareketlerinin elinize çarptığını hissetmeniz mümkündür. Annenin ayaklarında ve bacaklarında şişlikler başlayabilir, bunun için ayağınızı yüksek bir yere koyarak bir süre uzanmanız önerilir. Gün içerisinde bir kaç kere uzanıp ayağınızın altına bir iki yastık koyabilirsiniz. Sürekli ayakta durmak bacaklardaki şişlikleri arttırır. Ayakkabı numaralarında büyümeler başlayabilir bu aylarda. Bazen doğuma kadar ayakkabı numarasında 3-4 numara artma olduğu görülür. Bu haftada yapılan özel bir test veya tahlil yoktur, rutin gebelik takiplerine devam edilir.

Hamileliğin 23. haftasında bebek:
23. gebelik haftasında bebeğin boyu yaklaşık 30 cm, ağırlığı 500 gram kadardır. Bebeğin vücudu gün geçtikçe daha çok normal oranlara yaklaşır, giderek büyür ve tombullaşır, böylece giderek daha fazla yeni doğan bir bebeğe benzemeye başlar. Orta kulak kemikleri bu dönemde sertleşir. Pankreas bezi gelişir. Bebeğin bütün vücudu yoğun şekilde ince lanugo tüyleriyle kaplanmıştır. Bebeğin gözleri oldukça gelişmiştir ancak henüz belli bir göz rengi yoktur.

Hamileliğin 23. haftasında anne:
Hamileliğin yirmi üçüncü haftası civarında annenin rahmi göbek üstüne kadar büyüme ve gerilme yaptığı için, ayrıca annenin kendi ağırlığı ve karın ağırlığı arttığı için bel ağrıları başlayabilir. Bel ağrılarını önlemek için öncelikle ayakta uzun süre durmamak gerekir. Anne adaylarının bu aylardan sonra kilo alması hızlanabilir, bu nedenle lifli gıdalardan, sebzelerden zengin beslenmek önemlidir. Ekmek, fast-food, pizza, bisküvi, hamur işi gibi yiyeceklerden uzak durmak gerekir. Doktorunuzdan uygun egzersiz hareketleri ve yürüyüş vb. tavsiyeleri hakkında bilgi almalısınız, veya buna engel bir durum varsa öğrenmelisiniz. Bu haftaya özel bir kan tahlili veya tarama testi yoktur.

Hamileliğin 24. haftasında bebek:
Yirmi dördüncü gebelik haftasında bebeğin boyu yaklaşık 32 cm, ağırlığı 600 gram kadardır. Bebek kas dokusu ve yağ dokusundaki artışa paralel olarak kilo almaya devam eder. Artan yağ dokusu vücut ısısını ayarlamaya yardımcı olur, özellikle erken doğan bebekler için bu çok önemlidir. Akciğer gelişimi de bu haftalarda hızlanır bu nedenle bu haftalardan itibaren doğan bebeklerin düşük de olsa yaşama şansı vardır ancak 24 haftadan önce akciğer gelişimi çok az olduğu için bebeklerin yaşama şansı hemen hemen hiç yoktur. Bebeğin cildi hala beyazdır, gerçek rengini alacak kadar pigment henüz oluşmamıştır.

Hamileliğin 24. haftasında anne:
Hamileliğin yirmi dördüncü haftası civarında yani hamileliğin genellikle orta dönemlerinde anne adaylarının bir kısmı diş ve diş eti problemleri yaşarlar. Diş etlerinde kanama veya diş ağrısı gibi şikayetler olabilir. Hamilelikte diş problemi yaşayan anne adayları diş hekimlerine muayene olabilir ve gerekirse bazı tedavileri alabilirler. 24-28 haftalar arasında hamilelikte şeker (glukoz) yükleme testi yapılır. Şeker yükleme testi yapılmasındaki amaç annede hamileliğe bağlı şeker hastalığı başlayıp başlamadığını araştırmaktır. Hamilelikten önce şeker hastalığı olmayan anne adaylarında hamilelik hormonlarına bağlı olarak ve kilo almadan dolayı hamilelikte şeker hastalığı başlayabilir. Hamileliğe bağlı şeker hastalığı (gestasyonel diyabet) açlık kan şekeri tahlili yaparak tam olarak anlaşılamaz bu nedenle anneye şekerli su içirerek yükleme testi yapılır. Hamileliğe bağlı şeker hastalığı teşhis edilemezse bebekte aşırı kilo (iri bebek), erken doğum, preeklampsi, doğumdan sonra solunum problemi gibi sıkıntılar meydana gelebilir. Bu konuları yirmi dördüncü hafta civarında doktorunuzla görüşmelisiniz.

Hamileliğin 25. haftasında bebek:
25. gebelik haftasında bebeğin boyu yaklaşık 34 cm, ağırlığı 650 gram kadardır. Yirmi beşinci hafta civarında bebeğin omurilik (vertebra) yapıları kemik, eklem ve bağlarıyla şekillenmeye başlar. Akciğerlerdeki kan damarları gelişir. Burun delikleri açık hale gelir. Kemikleri şekillenmeye devam eder.
Bu haftada bebek annesinin sesini duyabilir ve buna tepki olarak hareket edebilir.

Hamileliğin 25. haftasında anne:
Hamileliğin yirmi beşinci haftası civarında şeker yükleme test sonucunu öğrenen annelerden bazıları gebeliğe bağlı şeker hastalığı tanısı alabilir, bu durumda diyet yapmaları veya nadiren kullanmaları gerekebilir. Bu konularda doktorunuzdan ayrıntılı bilgi almanız gerekir.
Bu aylarda her muayenede ultrason ile bebeğin kilosu ve su miktarı kontrol edilir.  Bebeğin ultrasondaki hafta hesaplaması annenin son adetine göre hesaplanan hafta ile tam aynı olmayabilir, arada 1 hafta civarında farka sıklıkla rastlanır, bu nedenle her ufak farkta anne baba endişe etmemelidir. Bebeğin gelişimi ile ilgili ileri gitme (iri bebek) veya geri kalma (gelişme geriliği) gibi bir durum olursa doktorunuz sizi daha sıkı takiplere alacaktır. Karnı iyice büyüyen anne adayı zaman zaman bel ağrısı çekebilir, ayakta fazla durmamak en etkili tedbirdir.

Hamileliğin 26. haftasında bebek:
26. gebelik haftasında bebeğin boyu yaklaşık 35 cm, ağırlığı 760 gram kadardır. Yirmi altıncı haftada akciğerlerde alveol denilen hava kesecikleri gelişmeye başlar. Akciğerlerde sürfaktan denilen madde salgılanmaya başlar. Sürfaktan akciğerlerdeki hava keseciklerinin iç yüzeyini kaplar ve solunuma yardımcı olur. Bu haftalarda erken doğan bebeklerin solunum yapabilmesi için bu gelişmeler çok faydalıdır. Bebeğin cildindeki yağ ve ter bezleri aktifleşir. Tırnaklar, kaş ve kirpikler uzamaya devam eder. Etraftaki sesleri ve sizin sesinizi duyabilir, ani seslere hareket ederek karşılık verebilir. Bebek dışarısının aydınlık veya karanlık olduğunu fark eder. Bebeğin cildi hala incedir ve  ciltteki kan damarları görünecek şekilde ışığı geçirir.
Bebeğin göz kapakları bu haftada tamamen açılır ve görme yeteneği kısmen gelişmiştir. Bebeğin çevredeki bazı sesleri duyarak hareket etmesi veya kalp atımının değişmesi mümkündür.

Hamileliğin 26. haftasında anne:
Hamileliğin yirmi altıncı haftası civarında  anne bebek hareketlerini sık ve şiddetli hisseder genellikle, gebeliğin son aylarında bu hareketler azalmaya başlayacaktır. Bebek hareketlerini bu aylardan sonra takip etmek önemlidir. Anne bu aylarda zaman zaman sıcak basması, terleme hissedebilir. İnce kıyafetler giymek, soğuk içecekler içmek bu dönemlerde rahatlama sağlayabilir.

Yorum Yaz