Hamileliğin 18. haftasında bebek:
18. gebelik haftasında bebeğin boyu yaklaşık 14 cm, ağırlığı 200 gram kadardır. On sekizinci haftada bebeğin ellerinde ve ayaklarında parmak izleri ve katlantılar oluşmaya başlar. Mekonyum (bebeğin ilk dışkısı) bağırsaklarında birikmeye başlar bunu doğumdan sonra dışarı atacaktır. Erkek bebeklerde prostat bezi gelişmeye başlar. Bebek bu haftalarda hıçkırabilir, tekme atabilir, yutabilir. Bebek hareketleri bu haftada anne tarafından çoğunlukla hissedilir ancak ilk gebeliklerde 20 haftaya kadar beklemek gerekebilir.

Hamileliğin 18. haftasında anne:
Hamileliğin onsekizinci haftasına kadar cinsiyette yanılma sık olmasına rağmen bu dönemden sonra nadirdir ama hiçbir zaman imkansız değildir. Karnın büyüklüğünü başka gebelerin karnı ile karşılaştırmak doğru değildir çünkü karnın büyüklüğü bebeğin boyu ve kilosu hakkında her zaman doğru bilgi vermez. Yani karnı daha küçük görünen bir gebenin bebeği daha iri olabilir. Karın büyüklüğüne bakarak gebeliğin sağlığı hakkında yorum yapılamaz. Sağlıklı beslenme kurallarına özen göstermeye devam etmeli; aşırı tatlı, şekerli, unlu, hamur işi ve meyve tüketiminden de kaçınmak gerekir. Düzenli yürüyüş veya doktorunuzun önerdiği başka bir egzersiz yapılmalıdır.

Hamileliğin 19. haftasında bebek:
On dokuzuncu gebelik haftasında bebeğin boyu yaklaşık 15 cm, ağırlığı 250 gram kadardır. Bebeğin cildini kaplayan lanugo tüylerine verniks kazeoza denilen kaygan madde eklenir. Verniks kazeoza denilen beyaz peynirimsi madde bebeğin bütün cildini kaplar ve bebeğin cildini içinde bulunduğu sudan korur. Bebekler doğduğunda bu beyaz verniks kazeoza maddesi üzerlerinde görülür. Bir insan bir kaç saat bile su içerisinde kaldığında cildi buruşmaya başlar, ancak verniks maddesi sayesinde 9 ay su içerisinde kalan bebeğin cildinde buruşma olmamaktadır. Lanugo denilen ince tüyler bazı yeni doğan bebeklerin yüz ve kulaklarında görülebilir. Bebeğin cildi artık şeffaf görüntüsünü kaybetmeye, pigment oluşturmaya başlar. Plasenta (bebeğin eşi) büyümeye devam eder ve bebeğin beslenmesini sağlar.

Hamileliğin 19. haftasında anne:
Hamileliğin on dokuzuncu haftasında anne bebek hareketlerini daha net hissetmeye başlar, önceleri kımıldama gibi olan hareketler artık tekme hissi gibi olabilir. Rahim göbek hizasına kadar büyümüştür. Rahimin karnın yarısından fazlasını doldurması nedeniyle hazımsızlık ve şişlik problemleri artabilir. Bu hafta üçlü test ve dörtlü test (zeka testleri) yapılması için son zamandır, yaptırmaya karar verenler bu hafta bitmeden doktorlarına başvurmalıdır.
Rahim artık dışarıdan belli olacak kadar büyüdüğü için yatarken, uyurken rahatsız edebilir. Yüz üstü yani karına baskı olacak şekilde yatmamak gerekir. Bu aylardan sonra sol yana yatmak daha çok önerilir. Karnın fazla büyümesi ve cildin gerilmesi karın çatlaklarına neden olabilir. Bu çatlakların olması esasen annenin cilt yapısının esnekliği ile ilgilidir. Cilt çatlakları doğumdan sonra her zaman geçmeyebilir ancak yüzde oluşan kahverengi lekeler doğumdan sonra hemen her zaman geçer.

Hamileliğin 20. haftasında bebek:
20. gebelik haftasında bebeğin boyu yaklaşık 25 cm, ağırlığı 300 gram kadardır. Yirminci hafta ile gebelik süreci yarıya ulaşmış olur. Bebeğin saçları uzamaya başlar, lanugo denen ince tüyler bütün vücudunu kaplar. Bebek akciğerlerini alıştırmak için soluk alıp verme hareketleri yapar. Bebeğin kulakları tamamen gelişmiştir ve rahim içerisinde annesinin damarlarından ve bağırsaklarından gelen sesleri duyabilir, dışarıdan gelen kuvvetli sesleri de duyabilir.

Hamileliğin 20. haftasında anne:
Hamileliğin yirminci haftasında annenin rahmi tam göbek hizasına kadar yükselir. Rahim yukarı çıktıkça rahim bağları gerilir ve bu da zaman zaman kasık ağrısı veya ani batma gibi ağrılara neden olabilir. Bu hafta civarında ayrıntılı ultrason yapılarak bebekte anomali varlığı araştırılır, bunun dışında bu haftada yapılan özel bir test veya tahlil yoktur. Her muayenede annenin kilosu ölçülür, ne kadar kilo aldığı önemlidir. Fazla kilo alan annelerde gebeliğe bağlı şeker hastalığı çıkma riski yüksek olur ve buna bağlı bebekte aşırı kilo, zor doğum gibi zararlı etkiler meydana gelebilir. İlerleyen haftalarda şeker yükleme testi yapılacaktır. Doktorunuz tarafından özel bir risk belirtilmediği sürece  kara yoluyla veya uçakla yolculuk yapabilirsiniz, ancak 3-4 saatte bir mola vermek ve mola sırasında 5-10 dakika yürüyüş yapmak önerilir.

Hamileliğin 21. haftasında bebek:
21. gebelik haftasında bebeğin boyu yaklaşık 27 cm, ağırlığı 350 gram kadardır. Yirmi birinci hafta civarında bebekte hızlı büyüme ve uzama dönemi yavaşlamaya başlar, bundan sonra bebeğin kilosu artmaya başlayacaktır ve giderek tombul bebek şekline gelecektir. Bebeğin bacakları vücuduna göre normal orana gelir. Bu haftalara kadar amnion sıvısı içerisinde daha rahat ve bol alanda duran bebek artık oturma pozisyonuna benzer şekilde dizlerini kırarak duracaktır ve genellikle baş aşağı olacak şekilde dönecektir. Bebeğin kaş ve kirpikleri yeni yeni belirmeye başlar, saçları belirginleşir. Bebek ara ara uyur ve uyanır.

Hamileliğin 21. haftasında anne:
Hamileliğin yirmi birinci haftasında annenin rahmi göbek hizasını geçmeye başlar. Bu aylarda anne adaylarına bulundukları bölge hastanesinde veya aile sağlığı merkezinde “gebe eğitim sınıfı” varsa katılmaları önerilir. Bu eğitim sınıflarında hamilelik süreci ve doğum hakkında bilgiler alır, doğum hakkında bilinçli hale gelirsiniz. Bilinçli olmak korkuyu azaltır, yerine güven getirir. Bilinmeyen şeyler korku ile düşünülür, öğrenildikçe korkulacak bir durum olmadığı düşünülür. Bu sınıflarda doğum sırasında nasıl davranmanız gerektiğini, nefes alıp verme ve ıkınma tekniklerini öğrenebilirsiniz. Bu haftada cinsiyet çoğunlukla belli olmuştur.

Yorum Yaz