Hamileliğin 14. haftasında bebek:
14. gebelik haftasında bebeğin boyu yaklaşık 9 cm, ağırlığı 45 gram kadardır. On dördüncü haftada bebek nefes alıp verme hareketlerine başlar. Nefes alıp vermesi hava ile değil amnion suyu ile olur. Bebek amnion sıvısını akciğerlerine alır ve sonra tekrar ağzından dışarı atar, bu şekilde solunum egzersizleri yapar. Bebeğin boynu uzar ve çenesi göğsünden uzaklaşmaya başlar. Bebeğin kalp atışları dopler cihazı ile duyulabilir. Bebeğin sindirim sistemi sanki yediği yiyecekleri sindirir gibi hareket etmeye başlar. Bebeğin çok ince tırnakları vardır. Bebek bu haftalarda baş parmağını emebilir. Parmak izleri oluşmaya başlamıştır. Bebeğin kemik iliği kan hücreleri üretmeye başlar. Bu haftalarda beyinden gelen sinir impulsları bebeğin yüz kaslarını uyararak çatık kaşlı, şaşı bakışlı, yüzünü buruşturmuş gibi ifadelere neden olabilir.

Hamileliğin 14. haftasında anne:
Hamileliğin ondördüncü haftasında annede zaman zaman unutkanlık ve sersemlik gibi hisler olabilir. Uykusuzluk ve gece idrara çıkma gibi şikayetler başlayabilir. Besinlere ve hatta besin olmayan maddelere karşı aşermeler başlayabilir.

Hamileliğin 15. haftasında bebek:
15. gebelik haftasında bebeğin boyu yaklaşık 10 cm, ağırlığı 70 gram kadardır. Onbeşinci gebelik haftasında bebeğin bütün cildini lanugo denen incecik tüyler kaplamaya başlar ve bunların gelişmesi 26. haftaya kadar sürer. Lanugo denilen ince tüyler bazı yeni doğan bebeklerin yüz ve kulaklarında görülebilir. Bebek bu haftalarda parmağını emmeye başlar. Bebeğin kemikleri sağlamlaşmaya başlar. Bebeğin cildi henüz çok incedir. Bebeğin dilindeki tat tomurcukları gelişmiştir. Annenin yediği besinlerdeki çeşitli tatlar rahimdeki amnion sıvısına geçebilir ve bebek bu tatları az da olsa alabilir. Bebeğin göz kapakları bu haftalarda sıkıca kapalıdır, hamileliğin son 3 ayına kadar kapalı kalacaktır ancak bebek 15. haftada ışığı az da olsa algılayabilir. Bebek annenin sesini duymaya başlar.

Hamileliğin 15. haftasında anne:
Hamileliğin on beşinci haftasından sonraki dönemlerde annenin göbeğinden aşağıya doğru dikine uzanan kahverengi çizgi bazılarında belirir, buna denir, endişe etmeyi gerektirmez çünkü doğumdan sonra kendi kendine solar ve kaybolur. Göğüs uçlarındaki kahverengi koyulaşmalar da aynı şekilde doğumdan sonra eski haline döner. Bu haftadan sonra zayıf olan anne adaylarının göbekleri ince kıyafetlerde belli olmaya başlayabilir, daha kilolu olan kişilerde göbeğin belli olması 20. haftaya kadar sürebilir. Göbek öne çıktıktan sonra arabada emniyet kemerinin alt bandını göbek üzerinden değil altından geçirmek gerekir, üst bandı da göbeğin yukarısından göğüslerin arasından geçirmek gerekir, yani bantlar göbeğe baskı yapmamalıdır. Hamileler artık bu aylardan sonra yatış pozisyonunu, emniyet kemerlerini vb. göbeğe baskı yapmayacak şekilde ayarlamak zorunda kalırlar. Yüz üstü yatmak göbeğe baskı yapabileceği için sürt üstü veya yan yatarak uyumak gerekir, ilerleyen aylarda anne rahatsız olmadığı sürece sol yana yatmak daha çok önerilir. Bulunduğunuz bölgenin sağlık sistemine bağlı olarak aile hekiminize ve mahallenizdeki gebelikleri takip eden doğum ebesine gebe olduğunuzu bildirmeniz, gerekli bilgileri vermeniz gerekebilir. Bu konularda bilgi edinmek için aile hekiminize başvurabilirsiniz. Yakında üçlü ve dörtlü tarama testi zamanı geleceği için (16-20 hafta arası) doktorunuzdan bunlar hakkında bilgi almanız ve bu konuyu kararlaştırmanız iyi olacaktır. Bu testler bebekte Down sendromu ve benzer bazı kromozomal anomalilerin varlığını araştırmak için yapılır.

Hamileliğin 16. haftasında bebek:

16. gebelik haftasında bebeğin boyu yaklaşık 11 cm, ağırlığı 100 gram kadardır. On altıncı haftada anne bebek hareketlerini hissetmeye başlayabilir ancak özellikle ilk gebeliklerde bu daha geç olabilir ve 20. haftayı bulabilir o yüzden henüz hareketleri hissetmiyorsanız telaş etmemelisiniz. Bebeğin bacakları artık kollarından daha uzundur ve sık sık hareket eder, artık hareketleri daha koordine ve güçlüdür. Göbek kordonunu tutabilir. Bebeğin hareket edebileceği rahim içerisindeki alan artık daha geniştir. Bebeğin tırnakları iyice gelişmiştir. Bebek kafasını artık dik tutabilir. Bebeğin kız veya erkek cinsiyeti bu haftalarda genellikle ultrason ile tespit edilebilir. Bebeğin cildi hala çok incedir ve altındaki kan damarları görülebilir.

Hamileliğin 16. haftasında anne:
Hamileliğin on altıncı haftasında bazı anne adayları bebek hareketlerini hissetmeye başlar, özellikle ikinci ve sonraki gebeliklerde bu kadar erken hissedilmeye başlar. İlk gebeliklerde bebek hareketlerinin hissedilmesi 20. hafta civarını bulabilir. Fazla kilolu olmayan annelerin karnı dışardan bakmakla hafif büyümüş olarak görülebilir artık. On altıncı hafta ile yirminci hafta arası üçlü test ve dörtlü test diye adlandırılan zeka testlerinin yapıldığı dönemdir. Bu haftada doktorunuzla testin amacı ve faydaları hakkında konuşarak yaptırmaya karar verebilirsiniz.

Hamileliğin 17. haftasında bebek:
17. gebelik haftasında bebeğin boyu yaklaşık 13 cm, ağırlığı 150 gram kadardır. On yedinci haftadan itibaren bebeğin cilt altı dokusunda yağ depolanması artar ve bebek daha hızlı kilo almaya başlar. Bu yağ depolanması bebeğin ısı regülasyonu açısından önemlidir. Bebek yutkunma, gözünü açıp kapama, emme gibi refleksleri yapabilir. Dışarıdan gelen yüksek sesler bebeğin hareket etmesine neden olabilir. Bebeğin kaş ve kirpikleri büyümeye başlar.

Hamileliğin 17. haftasında anne:

Hamileliğin on yedinci haftasında anne genellikle karnında baloncuklar oynuyor veya kelebek kanat çırpıyor gibi bebek hareketlerini hafifçe hisseder ve bu hareketleri hissetme dönemi anne ile bebek arasındaki etkileşimin kuvvetlenmeye başladığı dönemdir. Bu döneme kadar anne karnında bebek olduğunu bilse de, ultrason cihazında görse de ondan gelen direkt hareketi hissetmek daha başka bir his ve bağ yaratmaya başlar.
Anne adayı artık bu dönemde eski halsiz, bitkin dönemleri geride bırakır ve kendini enerjik hissetmeye başlar.  Bu haftalarda doktorunuzla görüşürken yakında yapılacak ayrıntılı ultrason (anomali taraması) hakkında bilgi ve gerekirse randevu almanız iyi olacaktır. Ayrıntılı ultrason incelemesi genellikle 20 hafta civarlarında yapılır.

Yorum Yaz