Hamileliğin 9. haftasında bebek
Dokuz haftalık gebelikte bebeğin boyu yaklaşık 2 cm, ağırlığı 2 gram kadardır.
Son adet tarihine göre 9. hafta dolduktan sonra yani 10. haftanın başlamasından itibaren bebek embriyo değil fetus olarak adlandırılır. Dokuzuncu haftada bebekte kemik ve kıkırdak dokular oluşmaya başlar. Gözler gelişir, dil oluşmaya başlar. Bebeğin el ve ayak parmakları gelişmeye devam eder ancak hala parmaklar birbirine kısmen bitişiktir.
Daha önceki haftalarda ilk oluşum aşamasında bebeğin göbek kordonu etrafından dışarı doğru çıkmış olan bağırsaklar artık karın içerisine doğru göç etmeye başlar. Bebek bu haftada ilk defa içme işlemini gerçekleştirir ve ilk içtiği içecek amnion sıvısıdır (bebeğin içerisinde bulunduğu su). Bebeğin refleksleri gelişir, örneğin bu haftalarda ultrason muayenesinde rahim duvarına dokunulursa bebek hareket etmeye başlar.
9. haftada kalp kapakları, retina ve burun ucu oluşmaya başlayan diğer yapılardır.

Hamileliğin 9. haftasında anne
Hamileliğin dokuzuncu haftasında anne adaylarının bir kısmı pantolon ve elbise bellerinin dar geldiğini fark edecek kadar kilo almış olurlar, bir kısım anne adayları ise bulantı ve kusmalardan dolayı hiç kilo alamamış hatta kilo vermiş olabilir. Bir kaç hafta içinde bunlar geçecek ve düzenli kilo almalar başlayacaktır. Elbise varken veya yokken dışarıdan bakmakla hamile olduğunuz henüz anlaşılamaz, göbek şişliği belirginleşmemiştir. Doktor tarafından özel bir risk belirtilmediği sürece çalışan anne adayları işlerine devam edebilir. Düzenli yürüyüşler bu haftalarda yapılabilir.

Hamileliğin 10. haftasında bebek

On haftalık gebelikte bebeğin boyu yaklaşık 3 cm, ağırlığı 4 gram kadardır. Onuncu haftada bebek bütün organ sistemleri gelişmiş olduğu için artık embriyo değil fetus olarak adlandırılır ve bu hafta fetal dönemin başlangıcıdır.
10. haftada bebek artık rahim içerisinde amnion sıvısı içinde hareket etmeye başlar ancak anne henüz hareketlerini hissedemez, ultrason ile hareketler görülebilir. El ve ayak eklemleri, diz, dirsek, parmaklar oldukça şekillenmiştir. Henüz bu kadar erken haftada bile bebek eline dokunan bir cismi tutma refleksini edinmiştir. Dış kulak ve üst dudak şekillenmiştir. Çene kemiği gelişmeye başlar.
Bebek nefes alıp verme hareketleri yapar, bunu hava ile değil amnion suyu yutarak yapar ve ilk defa idrar yapmaya başlar. Cilt üzerine ufak tüyler gelişmeye başlar.
Bu haftada gerçekleşen en ilgi çekici olaylardan birisi bebeğin kuyruk kısmının düzleşerek görünmez hale gelmesidir. Bebeğin el ve ayak parmakları bu haftada perdesiz ayrık hale gelir.Tırnaklar gelişmeye başlar. Bebek bu haftada itme, çekme, tekme gibi hareketler yapar; kol ve bacaklarda eklem hareketleri başlar; ancak çok küçük boyutta olduğu için bu hareketleri annenin hissetmesi imkansızdır.

Hamileliğin 10. haftasında anne

Hamileliğin onuncu haftasında anne adayının bulantı, kusma, iştahsızlık gibi can sıkıcı şikayetleri artık geçmeye başlar, bu nedenle anne adayı düzenli egzersiz ve yürüyüş gibi aktivitelerini yapabilir hale gelir. 11-14 hafta arasının ikili test zamanı olduğunu unutmamalısınız ve bu konuda doktorunuzla konuşarak karar vermelisiniz. Bir kaç hafta içinde bebeğin cinsiyeti belli olabilir. Annenin göğüs uçlarında koyulaşma, renk değişikliği ve irileşme gibi belirtiler normaldir.

Hamileliğin 11. haftasında bebek

11. gebelik haftasında bebeğin uzunluğu yaklaşık 4 cm kadardır, ağırlığı 7 gram kadardır. Bebeğin kafasının büyüklüğü boyunun yarısı kadardır.
Bebeğin organ ve dokularının gelişimindeki en kritik süreç bitmiştir. İlk 10 hafta bebek gelişiminde en kritik ve en hassas dönemdir.
Bu haftalarda bebek ve anne rahmi arasında kan dolaşımı başlar ve plasenta (bebeğin eşi) görev yapmaya başlar. Bebeğin kalp ve damar sistemi, beyin, sinir sistemi, iskelet sistemi işlevsel hale gelmiştir. Bebeğin el ve ayak tırnakları gelişmeye başlar, saç folikülleri oluşur.
Bebek elini açıp kapatabilir. Bebeğin yüzündeki bütün kemikler gelişmiştir. Bebek anne karnında sallanma, ters dönme, hıçkırma, gerilme gibi hareketler yapmaya başlar ancak anne henüz hareketleri hissedemez.

Hamileliğin 11. haftasında anne
Hamileliğin on birinci haftasında annenin bulantı ve kusmaları genellikle geçmiştir. Halsizlik ve sürekli uykulu olma hali devam edebilir. Anne adayı ortalama ayda yarım kilo alarak hamileliğine devam eder, son aylarda bu ayda bir kiloya çıkar. 11-14 hafta arası ense kalınlığı ölçümü ve ikili test taramasının yapıldığı zamandır. İkili test Down sendromu ve bazı kromozomal anomalilerin bebekte varlığını taramak amacıyla yapılır. Bunun dışında bu haftada yapılan özel bir test yoktur.

Hamileliğin 12. haftasında bebek
12. gebelik haftasında bebeğin boyu yaklaşık 5 cm, ağırlığı 15 gram kadardır. Tırnaklar oluşmaya devam eder, henüz tam olarak oluşmamıştır. Bebeğin erkek veya kız olmasına bağlı olarak organları şekillenmeye başlar. Bebeğin böbrekleri idrar üretmeye başlamıştır. Daha önce göbek kordonunun etrafından karın dışına çıkmış olan bağırsaklar bu hastada karın içerisine döner. Bebek el ve ayak parmaklarını hareket ettirebilir, bükebilir. Ağzıyla emme hareketi alıştırmalarına şimdiden başlar.

Hamileliğin 12. haftasında anne
Hamileliğin onikinci haftasında anne hamileliğin üçte birini yani ilk trimesteri bitirmiş olur. Gebelikte her bir 3 aylık döneme trimester denir. Bu haftada bebeğin cinsiyeti ultrasonda nadiren belli olur, belli olsa bile şaşırma yani ileriki haftalarda değişme ihtimali vardır, bu nedenle bir kaç hafta daha iyice netleşene kadar beklemekte fayda vardır. Bu hafta bebek ile ilgili kıyafet veya başka eşyaların alışverişine başlamak için erkendir. Başlangıçta normal kiloda olan bir anne adayı gebeliğin ilk trimesteri yani ilk 3 ay bittiğinde en fazla 3-5 kilo almış olmalıdır.
Bebekte nöral tüp defekti denilen özürlerin önlenmesi amacıyla her hamilelikte kullanılan folik asit vitamini bu haftadan sonra genellikle kesilir. Doktorunuza danışmadan hiçbir ilacı kesmemeli ve hiçbir ilacı kullanmamalısınız.

Hamileliğin 13. haftasında bebek
13. gebelik haftasında bebeğin boyu yaklaşık olarak 7 cm, ağırlığı 25 gram kadardır. Bebeğin gözleri daha önce birbirinden uzakken bu haftada birbirine yaklaşmaya başlar, kulaklar normal yerlerine doğru ilerler ve bebeğin yüzü normal insan yüzüne benzemeye başlar. Bebeğin ses telleri oluşmaya başlar. Bu haftada bebeğe yakından bakılabilse cinsiyeti söylenebilecek kadar gelişmiştir. Bu haftalarda ancak çok gelişmiş ultrason cihazları ile cinsiyeti tahmin edilebilir, daha net görülebilmesi için bir kaç hafta daha büyümesi gerekecektir. Bu haftada bebeğin karaciğerinden safra sıvısı salgılanabilir, pankreas bezinden insülin üretimi başlamıştır. Bebeğin damaklarının altında 20 adet dişi oluşmuştur. Bebek içerisinde bulunduğu amnion sıvısını yutar ve tekrar idrar olarak çıkartır, idrar da amnion sıvısına karışır. Bebek rahim içerisinde tekme atma, kafasını salmama ve yutma gibi hareketler yapar ancak anne henüz hareketleri hissedemez.

Hamileliğin 13. haftasında anne
Hamileliğin on üçüncü haftasında anne adayı artık ilk üç ayı geride bıraktığı için kendini daha güvende hisseder çünkü ilk üç ay bittikten sonra kanama ve düşük gibi tehlikeler oldukça azalır. Daha önce sadece en yakınlarına gebe olduğunu söyleyen anne, artık daha uzak kişilere de durumu haber verir genellikle. Bu haftalardan sonra anne adayı vücut şeklindeki değişimler ve kilo artışından dolayı genellikle eski kıyafetlerini giyememeye başlar. İkili test yaptırmaya karar verenler için bu hafta son haftadır çünkü 14. haftada yapılamamaktadır. Bebeğin pozisyonundan dolayı kız-erkek olduğunu öğrenemeyen aileler sabırsızlansa da sıklıkla bu nedenle 15-17 haftaları beklemek gerekebilmektedir.

Yorum Yaz