Hamileliğin 5. haftasında bebek

Beş haftalık gebelikte bebeğin boyu 3-4 mm civarındadır. Kilosundan bahsetmek henüz mümkün değildir. Bebek ve kalp atışları ultrason ile görülebilir, duyulabilir. Bebeğin beyin ve sinir sistemi, kalp-damar sistemi gelişmeye başlamıştır. Embriyo (bebek) dıştan mikroskopik olarak incelendiğinde baş kısmının belirginleşmeye başladığı izlenir. Kol ve bacak tomurcukları henüz belirgin değildir.

 

Hamileliğin 5. haftasında anne:

Hamileliğin beşinci haftasında anne adaylarının bazısında bulantı ve kusma başlar. Her anne adayında bu kadar erken haftada başlamayabilir ve bulantı kusmanın başlaması gebeliğin sağlığı-gelişmesi hakkında bir gösterge değildir. Anne memelerde hassasiyet ve gerginlik hissedebilir. Halsizlik bu dönemde sık görülen belirtilerdendir. Bu haftadan önce muayene olunmamışsa hemen doktora başvurmak gerekir, gerekli vitaminler verilir ve tahliller yapılır. Gebeliğin başlangıcında rutin olarak yapılan tahliller dışında bu dönemde yapılan özel bir test yoktur. Bu erken haftalarda anne genellikle kilo almaz, hatta bulantı ve istahsızlık, tiksinme gibi nedenlerle fazla yemek yiyemediği için bir miktar kilo kaybı olabilir. Kilo kaybı olan annelerin endişelenmesine gerek yoktur, bu haftalarda sık rastlanır ve genellikle 3. aydan sonra toparlanır, kilo alma başlar. Kanama ve lekelenme olmadığı sürece ve doktor tarafından ekstra bir risk bildirilmediği sürece bu erken haftalarda doktorunuz genellikle yürüyüş gibi aktiviteleri önerecektir. Doktor önerisi dışında hiçbir ilaç kullanmamak gerekir. Ağır egzersizler ve sporlardan kaçınmak gerekir.

Hamileliğin 6. haftasında bebek:

Altı haftalık gebelikte bebeğin kalp atışları rahatlıkla ultrason muayenesinde duyulabilir ve görülebilir. Kalp basit tüp şeklinden dört odacıklı gelişmiş şekle dönmeye başlamıştır. Bebeğin boyu çok küçük, 4-6 mm kadardır. Kilosundan bahsetmek henüz mümkün değildir. Bebeğin solunum ve sindirim sistemini oluşturacak ilk yapılar belirginleşir. haftada bebeğin göbek kordonu oluşur. Gözler, kulaklar ve ağız boşluğu belirmeye başlar. Bebeğin beyni gelişmeye ve aktivite göstermeye başlamıştır. Bebeğin ileride kol ve bacaklarını oluşturacak tomurcuklar belirginleşmeye başlar ancak henüz ultrasonla görülemeyecek kadar küçüktür.

Hamileliğin 6. haftasında anne:

Hamileliğin altıncı haftasında annede sabah bulantıları, halsizlik, bitkinlik, göğüslerde hassasiyet sık görülür. Bebek hareketleri henüz hissedilemez çünkü bebek çok küçüktür, anneler kendi bağırsak hareketlerini bebek hareketi sanırlar. Bulantı ve kusmalar nedeniyle anne  her şeyi yiyemeyebilir ve çok sıkı beslenemeyebilir ancak bunlar üçüncü aydan sonra geçecektir ve sorun teşkil etmeyecektir. Anne adayı yine de zararlı yiyeceklerden, cips-bisküvi gibi hazır ambalajlı ürünlerden, aşırı tatlı tüketiminden kaçınmalıdır. Bu haftada yapılan özel bir test yoktur, gebeliğin en başındaki rutin tahliller yapılmışsa bu haftaya özel ayrı bir tahlil yapılmaz. Doktorunuz tarafından bir engel olmadığı söylenmezse temiz havada bol oksijenli ortamda yürüyüş yapmak hem sizin hem bebeğiniz için faydalı olacaktır, ayrıca güneş ışığı anne cildinde bol vitamin D sentezi sağlayacaktır.

Hamileliğin 7. haftasında bebek:

Yedi haftalık gebelikte bebeğin boyu 7-8 mm civarındadır yani yaklaşık olarak bir pirinç tanesi kadardır. Bebeğin kalp atımı rahatlıkla izlenebilir. Beyin, omurga, büyük damarlar, göz ve bağırsak, böbrek, karaciğer gibi organlar gelişmeye başlamıştır. Gözler kafanın yan taraflarından ön tarafına doğru hareket etmeye başlar ve göz kapakları gelişmeye başlar. Bebeğin kız-erkek yapısını oluşturacak kabartı belirginleşir ancak henüz cinsiyeti anlaşılacak kadar gelişmemiştir. Bebeğin ileride kol ve bacaklarını oluşturacak tomurcuklar oluşmaya başlar ancak henüz tam olarak vücuttan ayrı kol, bacak ve parmaklar oluşmamıştır.  Bunlar ultrasonda görülemez çünkü çok küçük boyuttalardır. İlk haftalardan beri izlenen kuyruk kısmı küçülmüştür ancak henüz tamamen kaybolmamıştır, 10. haftaya kadar devam eder.

Hamileliğin 7. haftasında anne:

Hamileliğin yedinci haftasında annede daha önce başlayan bulantı, kusma, halsizlik gibi belirtiler genellikle devam eder. Uykusuzluk şikayeti başlayabilir. Anne adayı grip, nezle, öksürük gibi şikayeti olan insanlarla çok yakın temasta bulunmamaya dikkat etmeli çünkü bu tür hastalıklar anneye bulaşırsa daha fazla bitkin düşmesine, beslenememesine neden olabilir. Kızamıkçık vb. bulaşıcı hastalıkları olan küçük çocuklardan da uzak durmalı çünkü bu tür hastalıkları daha önce geçirmemiş anneler hamileliklerinde geçirebilirler ve bazen bebekte özürlere kadar ciddi problemlere neden olabilir. Gebeliğin en başındaki rutin tahlilleri yaptıranlar için ayrıca bu haftada yapılan özel bir test veya tahlil yoktur.

  Hamileliğin 8. haftasında bebek:

Sekiz  haftalık gebelikte bebeğin boyu yaklaşık bir buçuk santimetredir (1.5 cm), kilosu henüz 1 gram kadardır. Sekizinci haftada bebeğin el ve ayakları oluşmaya başlar. Parmak araları ördek ayağı gibi birbirine yapışıktır, ilerleyen haftalarda ayrılacaktır. Yüz, göz, burun ve kulaklar şekillenmeye devam eder. Damakların altında ileride dişleri oluşturacak olan tomurcuklar oluşmaya başlar. Bebeğin sırt kasları omurga etrafında belirginleşmeye başlar. Kemikler sertleşmeye başlar. Anne ve bebeği birbirine bağlayan göbek kordonu ve içerisindeki damarlar işleve başlar. Sekizinci haftada bebeğin cildi hala çok incedir ve şeffaftır. Gözlerdeki renk pigmentleri bu haftada gelişmeye başlar. Göz kapakları gelişmiştir ancak 26. haftaya kadar kapaklar açılmaz, gözler kapalı kalır. Ultrasonda bebeğin vücut ayrıntıları net seçilemese de kendisi ve kalp atımı net olarak görülebilir.

Hamileliğin 8. haftasında anne:

Hamileliğin sekizinci haftasında annenin rahminin büyüklüğü normalin iki katına çıkar ancak göbek şişliği dışarıdan belli olmaz . Rahim büyüdüğü için idrar kesesi üzerine baskı yapar ve idrar kesesi fazla genişleyemez, bu nedenle kese çabuk dolar ve anne sık sık idrara çıkmaya başlar. Bu haftada başlayan sık idrara çıkmalar ilerleyen haftalarda rahmin idrar torbası üzerindeki baskısının ortadan kalkması ile bitecektir. Annenin kendini yorgun, bitkin hissetmesi, sürekli uyumak ve yatmak istemesi bu haftalarda sık rastlanan belirtilerdir. Bebeğin cinsiyetini ultrasonla görebilmek için henüz çok erken o nedenle hiçbir hazırlık için acele etmemek gerekir. Daha önce gebeliğin başında rutin tahlillerini yaptıranların bu haftada yaptıracağı özel bir test yoktur. Bir dahaki muayene zamanınızda (11. hafta) ikili test yaptırmanız gerekebilir, bunun faydaları ve gerekliliği konusunda doktorunuzdan bilgi alabilirsiniz.

Yorum Yaz