Bazı Farkındalıklarla Karın Bölgesindeki Yağlara Elveda

Karın bölgesinde az miktarda yağ, sağlığımız için faydalı olup, karın bağırsaklar ve diğer hassas organları korur. Fakat karında biriken aşırı miktarda yağ (visseral yağ); kalp hastalıkları, felç ve diyabet riskiyle ilişkilidir.

Günlük hayatımızda yapacağımız ufak değişikliklerle yağ yakımını hızlandırıp, karın yağlarında değişim yaratabiliriz.

 1. Yeşil çay için.
  Karın yağlarınızı eritirken ve günlük beslenmenize dikkat ederken, beslenme programınıza yeşil çayı da eklemeyi unutmayın. İçeriğinde bulunan antioksidanlar ve kateşinler sayesinde yağ kaybetmenize yardımcı olur. Bir çalışmada egzersiz yapan ve günlük 2 fincandan fazla yeşil çay içen katılımcıların içmeyenlere oranla 6 kat daha fazla karın yağı kaybettikleri gözlenmiştir. Eğer hipertansiyon, taşikardi gibi sağlık problemleriniz varsa yeşil çayı daha kontrollü içmeniz gerekmektedir.
 1. Bol bol yoğurt yiyin.
  Çeşitli çalışmalarda süt ürünlerindeki kalsiyum mineralinin yağ yakımına yardımcı olduğu kanıtlanmıştır. Ana öğünlerinizde yer verebileceğiniz gibi ara öğünlerinizde de yoğurt atıştırabilirsiniz.
 1. Yağ yakmak için sağlıklı yağlar tercih edin.
  Kavrulmamış fındık, badem, ceviz, avokado, zeytinyağı gibi besinlerde tekli doymamış yağ asitleri bulunur. Yararlı diye nitelendirdiğimiz tekli doymamış yağ asitleri de yağ yakımında oldukça etkilidir. Bir avuç fındık, badem, 1 tatlı kaşığı zeytinyağı, avokadonun çeyreği, 1 porsiyon tekli doymamış yağ asidine denktir.
 1. Yulaf ezmesiyle dost olun.
  Yulaf ezmesinde bulunan çözünür lif özellikle bel bölgesindeki yağlardan kurtulmada önemlidir. Kahvaltılarınızda tüketeceğiniz yulaf ezmesi, günlük lif ihtiyacınızın büyük bir bölümünü karşılamaktadır. En yüksek oranda fayda sağlamak için, günlük lif alımınızın 25-30 gram olması gerekmektedir.
 1. Uyku saatleriniz düzenli olsun.
  Yağ yakma sürecinde birden fazla bileşen etkilidir ve uyku düzeniniz de bunlardan bir tanesidir. Vücudumuzda yağ yakma sürecinde etkili bazı hormonlar vardır ve bu hormonlar düzenli olarak çalıştığında yağ yakımı gerçekleşir. Yağ yakmadan sorumlu olan hormonumuz 02:00-04:00 saatleri arasında en yüksek seviyeye çıkar. Yapılan bir araştırmada; günde 6-7 saat uyuyan insanların, 5 veya 5 saatten daha az uyuyan ya da 8 veya 8 saatten daha fazla uyuyan insanlara göre karın bölgesinde daha az yağ ürettikleri ortaya çıkmıştır.
 1. Yürüyüşlere çıkın.
  Ana öğünlerinizden yaklaşık 1 saat, ara öğünlerinizden de 30 dakika sonra çıkacağınız tempolu yürüyüşler yağ yakma metabolizmasında oldukça etkilidir. Yağ yakımı 20 dakikadan sonra başladığı için yürüyüş sürenizi buna göre ayarlamanızda fayda vardır.
 1. Tam tahıllı besinlere yönelin.
  Tam tahıllı besinlere yönelmek, tokluk hissi sağlayarak sık acıkmaları önler. Kan şekeri dengesini sağlayarak tokluk süresini uzatır. Ekmek çeşidiniz tam tahıllı, makarnanız kepekli, pilavınızı da bulgur olarak tüketin.
 1. Ve tabii ki stresi en az indirmeye çalışın.
  Yemek yemeden önce sosyal medyadan bir süre uzaklaşıp, birkaç esneme harketi yaparak rahatlayın. Stresliyken salgılanan kortizol hormonu, yemek yerken salgılanan insülin hormonu ile birleşince bel bölgesinde yağlanmayı arttırabilir.

Diyetisyen Pelin Yüksel
Özel Bölge Hastanesi

Yorum Yaz