Tahmini Ovulasyon Döneminin Belirlenmesi

 

 •  Takvim Yöntemi
  Kadının adet düzeni 6 ay izlenir. Her kadında yumurtlama sonrası 14 gün sabittir. Kadından kadına değişen ise âdetin ilk yarısının süresidir. Yumurtlama sonrası sabit olduğu için yumurtlama günü hesaplanabilir. Bu yöntemin başarılı olması için kadının düzenli bir âdet döngüsünün olması gerekir. Düzenli adet gören kadınlarda yumurtlama genellikle beklenen adet tarihinden önceki 11. ile 17. günler arasında olur. Bu günlerin 3 gün öncesi ve sonrası günlerde gebe kalmak mümkündür. Kadınlarda ayda bir kez yumurtlama olur, erkeklerde ise her zaman tohum hücresi mevcuttur (Erkek tohum hücresi 48–72 saat, kadın
  tohum hücresi ise 24–48 saat canlı kalabilir).
 • Servikal Mukus Takibi
  Yumurtlamadan 3-4 gün önce normal berrak kadınlık akıntısı giderek artaYumurta akı gibi yapışkan bir yapıya bürünür, sünmeye başlar. Rahim ağzındagelen bu salgının artmaya ve iki parmak arasına alındığında uzamaya başladıgünden, bu özelliğini kaybettiği günün ertesine kadar gebelik ihtimali yüksektir.
 • Bazal Vücut Isısı
  Yumurtlama sonrasında vücut ısısını yaklaşık 0,2 – 0,5°c yükselir ve sonraki adet kanamasına kadar yaklaşık 11–17 gün yüksek kalır. Artış tespit edildikten sonraki 3 gün ilişki ertelenir. Bunun için daha önce her sabah kalkar kalkmaz vücut ısısı ölçülüp normal değeri belirlenmelidir. Adet döngüsünün ilk gününden ısı artışının izlendiği 3. günün akşamına kadar ki dönem gebe kalmak için uygun dönemdir.

Yorum Yaz