Babaların Bebek Bakması

Bebek bakımında babaların da önemli olduğu oraya çıkmışken bazı konularda da öneriler getirmek iyi olacaktır.

1. Öncelikle şunu belirtmek gerekir ki bir bebeğin doğumunda en çok etkilenecek olan kişi bebeğin annesi olacaktır. Çünkü bebek annenin günlük yaşamının hemen hemen tamamını kapsayacaktır. Bu süreçte elbette ki bir bebek bakmak ve büyütmek yüce bir duygudur. Fakat bir o kadar da bir anne için hem psikolojik, hem duygusal hem de fiziksel yönden yıpratıcı olabilir. Dolayısıyla bir baba olarak annenin bu süreçteki en büyük destekçisi siz olacaksınızdır. Bebeğin bakımına aktif olarak katılmanız hem anneyi rahatlatacak hem de bebek için olum sonuçlar doğuracaktır. Bu süreçte anneye karşı olan ilginiz şefkatiniz, anlayışlı tutumunuz annenin size olan sevgisini ve bağlılığını daha da artıracaktır.

2. Eşiniz bebek büyütme sürecinde bir takım psikolojik sorunlar yaşayabilecektir. Hatta depresyona girme ihtimali de bulunmaktadır. Eşinizin bu gibi durumlarını bilmeniz ve hazırlıklı olmanızı gerekir. Bu durumların geçici olduğunu bilmeniz sizin eşinize karşı daha anlayışlı olmanızı sağlayacaktır.

3. Bebek bakımı konusunda kendinizi geliştirmeniz size avantaj sağlayacaktır. Bu konuyla ilgili gerek baslı gerekse de görsel kaynakları taramanız ve bebek bakımı konusunda tecrübeli kişilerden bilgi almanız faydalı olacaktır.

4. Bazı babalar bebek doğumundan sonra annenin bütün ilgisini bebeğe yönelttiğini ve kendinsin ihmal edildiğini düşünebilir. Bu duyguyu yenmek de yine sizin elinizdedir. Bu süreçte bebek bakımına aktif olarak katılmanızı sizin bu duygudan kurtulmanıza destek sağlayacaktır. Ayrıca bebek büyütürken anneyle sürekli iletişim içinde olmanız ve eşinizle sorunlarını paylaşmanız sizi daha da rahatlatacaktır.

5. Her ne kadar eşiniz doğum yapmış ve bebek büyüten birisi olsa da o sizin her zamanki sevdiğiniz kişidir. Onunla özel anlar paylaşmaktan, onu mesela hafta sonu bir sinemaya götürmekten, konsere götürmekten geri durmayın. Yani baş başa geçirebileceğiniz aktiviteler planlayabilirsiniz. Bu üstelik sizi birbirinize daha da kenetleyecektir.

Yorum Yaz