Bebeğinize İyi Anne Baba Olun

Bebeğin doğumuyla birlikte anne ve babalık görevleri başlar. Bu süreç kolay değildir ve ilk kez anne ve baba olacaklar için daha zor bir süreç olabilir. Tabi bu sürecin zorluğunda bir takım bilinmeyenler ve hayatı değiştiren bazı şeyler olması etkilidir. Çünkü yeni anne baba olanlar için bebek bakımı ve büyütmesi yepyeni bir şeydir.

Ebeveynlik görevlerini yerine getirirken eşlerin birbirlerine karşı anlayışlı ve yardımcı olmaları çok önemlidir. Bebeğin belki birçok ihtiyacını dönüşümlü olarak her ikisinin de yerine getirmesi gerekecektir. Artık günümüz dünyasında babalar da bebek bakımı konusunda annelere yardımcı olabilmektedir. Eski düşünce kalıpları yavaş yavaş terk edilmektedir.

Özellikle ilk kez anne ve baba olacak kişilerin kendilerini bu konuda geliştirmeleri önemlidir. Bebek bakımıyla ilgili tecrübeli kişilerin görüşlerine başvurmak, onlardan yardım almak, bu konuyla ilgili kitapları takip etmek gerekenli olan şeylerdendir. Bebeğinizi yetiştirirken ve ona bakarken elbette kişi küçük veya büyük bazı sorunlar yaşamanız doğaldır. Bu sorunları birbirinden ayırt etmeyi bilin. Bir baba olarak zamanı gelince bebeğinizin altını bile değiştirmeniz gerekecektir. Bu konuyu sorun etmeyin. Belki ilk başlarda bu konuda başarılı olamayabilirsiniz. Fakat zamanla alışacaksınızdır. Eşinizden bu konuda yardım isteyebilirsiniz. Ayrıca bebeğinizle ilgilenmeniz hem bebekle olan bağınızı güçlendirecektir hem de anne ile olan ilişkinizin kuvvetlenmesine yardım edecektir.

Anneler de babaların bebek bakımı konusunda eşlerini her zaman işin içine katmalı ve onları motive etmelidir. Bu şekilde babalar da kendilerini bu süreçte dışlanmış hissetmezler. Annelik ve babalık görevleri sonradan öğrenilen bir şey. Onun için bu görevlerini yerine iyi bir şekilde getirebilmeniz için kendinizi geliştirmeye çalışın. Bebeğinizle daha uzun süre zaman geçirin. Bu sizin bebeğinizi daha iyi tanımanıza yardım edecektir. Bebeğinizi ağlama nedenlerini, daha iyi bilebileceksiniz. Acıktığı zaman ne yaptığını, bir rahatsızlığı olduğu zaman ne gibi tepkiler verdiğini, kendini huzursuz hissettiği zaman ne yaptığını daha iyi tahlil edebileceksiniz. Bundan dolayı bebeğinizle daha uzun zaman geçirmek için fırsatlar yaratmak gerekir. Özsellikle çalışan bebekli annelerin bu konuda daha fazla gayret göstermeleri gerekir.

Eğer yeni doğan bebeğinizden başa çocuğunuz da var ise diğer  çocuğunuzu da bu yeni kardeş fikrine alıştırmaya gayret edin. Bunu bebek doğmadan önce yapmaya başlayın. Bebek doğduktan sonra da diğer çocuğunuzu ihmal etmeyin. Ona her zamanki yakınlığınızı ve sevginizi verin. Aile içi yapıda ve iletişimde yeni bebekle birlikte tabiî ki bazı değişiklikler olacaktır. Ama bunun diğer çocuğu etkilemesine izin vermeyin. Bu ilk bebeğiniz olsa bile kendinize yeni bir aile düzeni kuracaksınızdır. Çünkü bu bile sizin yaşamınızı değiştirecek bir şeydir. Fakat her zaman aklınızdan çıkarmamanız gereken şey şudur. İyi bir anne ve baba olarak bebeğinize iyi bakmak ve onu iyi yetiştirmektir.

Bir bebeğin doğumuyla birlikte anne ve babanın birbiriyle olan ilişkisi ve iletişi daha önem kazanır hale gelir. Fakat ne yazık ki bazı durumlarda yani anne ve babanın ilişkilerinin sorunlu olduğu durumlarda yeni doğan bir bebek bu durumdan olumsuz etkilenebilmektedir. Bu durumda aslında anne ve babanın çevresinde yardımcı olabilecek kişilerin bulunması çok büyük avantaj sağlıyor. Mesela bir aile büyüklerinin olması, kardeşlerin olması anne ve babayı rahatlatan unsurlar oluyor. Çünkü bebeğin bakımına bu kişiler de aktif olarak katılabiliyorlar.

İyi bir anne ve baba olmanın yolu bebekle iyi bir bağ kurmaktan geçiyor. Hem anne hem de baba olarak bebeğinizle mutlaka iyi bir bağ kurmanız şart. Kuracağınız bu bağ sizin anne ve babalık görevlerinizi daha iyi yapmanıza yardımcı olacaktır.

1 Yorum

  • Posted 26 October 2017

    Online Alışveriş Sitesi

    Harika bir blog olmus!! :)) Sitenizi ilgi ile takip ediyorum

Yorum Yaz