Mutlu Aile Mutlu Çocuk

Çocukların hayatında ilk 3 yıl çok önemlidir. Çocukların beyni ilk 3 yıl çok hareketlidir ve yaşamları boyunca alabilecekleri şeylerin çoğunu bu ilk 3 yıl içinde alırlar. Çocuğun ileri ki yaşlarda nasıl bir insan olacağının temelleri bu yaşlarda atılır. Çocuğun nasıl bir kişilik yapısına sahip olacağı, nasıl bir davranış yapısına sahip olacağının temelleri atılır. Çocuk mutluluk, hayal kırıklığı, kızgınlık gibi duyguları da bu dönemlerde yoğun yaşayabilirler.

Fakat çocuğun bu duyguları ne şekilde yaşayacağında ailesinin de önemli rolü vardır. bu duygular içinde mutluluk duygusu önemli bir yer tutar. Her anne ve baba çocuğunun mutlu bir çocuk olmasını ve büyüdüğü zaman da mutlu bir insan olarak hayatını devam ettirmesini ister. Tabi mutluluğun temelinde aile olgusunun da önemli rolü bulunmaktadır.

Aile ortamı

Aile ortamı çocuğun mutluluğunda önemli bir etkendir. Aile ortamının bir takım olumsuz unsurlar içermesi çocuğun mutsuzluğunda önemli bir rol oynar. İyi bir aile ortamında aile üyeleri birbirini sever ve birbirlerine saygı duyarlar. Kendi aralarında olumlu bir iletişim tarzı geliştirmişlerdir. Birbirlerini kırmamaya özen gösterirler. Çocuk önünde hareketlerine daha dikkat ederler.

Koşulsuz sevgi

İyi bir aile ortamında aile üyeleri birbirlerini koşulsuz severler. Çocuğa sevgi ve saygı gösterilir. Çocuğa karşı empati dolu olunur. Çocuğun bireysel özelliklerinin farkında olarak anne ve babalar ona göre davranır ve çocuğa değer verir. İyi bir aile ortamında çocuğun eğitimi de önemsenir. Çocuğa iyi bir insan olmanın ne demek olduğu öğretilir. Anne ve baba bu konuda çocuğa iyi bir örnek olur. Aile bireyleri aynı ortamda bulunmaktan memnun olurlar. Bunu da hareketleriyle ve sözleriyle gösterirler. İyi bir aile ortamında çocuğun diğer insanlarla da iletişim kurmasına izin verilir. Diğer insanlarla da sosyal ilişkiler geliştirmesi desteklenir.

Aile içinde özellikle anne ve baba arasındaki sevgi ve saygı eksikliğinin çocuklar üzerinde olumsuz etkiler yarattığı bilinmektedir. Birbirlerini seven ve sayan eşler küçük çocuklarına daha çok mutluluk aşılarlar. Anne ve babasının birbirini sevmediğini, birbirlerine saygı duymadığını anlayan çocuk mutsuz olur. Çünkü onların bu mutsuzluğu çocuğa da sirayet eder. Onun için çocuğun mutluluğunda mutlu bir aile ortamı özellikle anne ve babanın mutluluğu temel teşkil eder.

Güçlü aile bağları

Mutlu ailelerin aile bağları da çok güçlüdür. Bu aileler birlikte olmaktan ve birlikte vakit geçirmekten zevk alırlar. Mutlu ailelerde aile üyelerinin ortak paydaları vardır. Sabah birlikte kahvaltı yapmaktan, akşam birlikte yemek yemekten zevk alırlar. Birlikte ortak bir şeyler yapmaya özen gösterirler. Aile içi sohbet vazgeçilmez bir unsurdur. Bu tip ailelerde büyüyen çocuklar daha mutlu olurlar. Mutsuz ailelerde aile bağları zayıflar. Aile bağları zayıflayınca aile üyelerinin birbirine olan sevgi duygularında da azalma olur. Ortamdaki sevgi yetersizliği çocukta mutsuzluğa yol açar.

Yorum Yaz