Bebeklerle Konuşmanın Önemi

Bebeklerin ilk doğdukları andan itibaren birçok ihtiyaçları vardır. Bu ihtiyaçların giderilmesi onların gelişimleri açısından önemlidir. Bu ihtiyaçlar sadece beslenme gibi fiziksel ihtiyaçlar değildir.

Bebeklerin gelişimi için onlarla konuşmak da önemlidir. Çünkü bebekler dünyaya geldikleri zaman o güvenli sesi, her zaman işittiği o sesi duymak ister. Anne sesi bebeğe müthiş bir güven ve rahatlık duygusu verir.

Bir bebekle konuşmak genelde basit sıradan bir eylem gibi algılanabilir. Ama gerçek bunun tam tersidir. Bebeklerle konuşmak önemli bir eylemdir. Bir bebekle konuşa onun dil gelişimi açısından da önemlidir. Siz veya çevrenizdeki insanlar bebeğinizle konuşurken aslında bebek birçok şeyi öğrenmeye başlar. Kelimeleri öğrenir. Vurguları öğrenir Duyguları öğrenir. Kelimeler, duygular ve yüz ifadeleri arasındaki ilişkileri öğrenir.

Bebeklerin konuşma sürecinde bilgi depolama ön planda gelir. Bebekler önce sizden duydukları kelimeleri, ne anlam ifade ettiklerini, kelimeler ve yüz ifadeleri arasındaki ilişkileri bilgi olarak depolarlar. Sonra belli bir aşamadan sonra konuşmaya başladıkça bu kelimeleri zaman içinde kullanmaya başlar.

Bu süreçte önemli olan bebek açısından zengin deneyimler yaşamasıdır. Bebekle sürekli konuşmak, ona şarkılar söylemek, bir şeyler anlatmak onun kelime hazinesini ve bilişsel kapasitesini geliştirecektir. Bu anlamda bebeğinizi asla yalnızlığa itmeyiniz.

Bebeğinizle konuşurken onun gözlerine yüzüne bakın. Bebekler için göz teması çok önemlidir. Bir şeyler anlattığınız zaman yüz ifadelerini de kullanmayı unutmayın. Yüz ifadelerilinin anlamı bebek için önemlidir. Sözleriniz ve yüz ifadeleriniz arasında farlılıklar olmamalıdır. Bebekle konuşurken sakin ve yatıştırıcı bir ses tonu kullanın. Bebekler yüksek sesten ve onları telaşa sürükleyecek dış uyaranlardan ve karmaşadan hoşlanmazlar. Sakinlik onlar için önemlidir. Ayrıca bebekle ilgili bir eylemde bulunurken ( mesela onunla oyun oynarken, ona yemek yedirirken, altını değiştirirken ) ne yaptığınızı ona basitçe ve sakin bir ses tonuyla anlatın.

Bebekle konuşma, özelikle bunu annesinin yapması, onu psikolojik olarak çok rahatlatır. Anne sesi bebek için bir güven ve rahatlık sembolüdür. Anne sesinden mahrum kalan, kendileriyle pek konuşulmayan, güvenli bir ses işitmeyen bebekler kendilerini güvende hissetmezler. Bu bebekler sürekli bir stres ve huzursuzluk içinde olurlar. Yalnızlık duygusu çekerler. Bu da onları gelecek yaşamını etkileyebilecek bir şeydir.

Yorum Yaz