Oyun Oynamanın Faydaları

Oyun oynamak bir çocuğun birçok açıdan gelişimi için çok önemlidir. Oyun oynarken aslında birçok şey olur. Anne ve babalar çocukların oyun oynaması konusunda daha duyarlı ve özendirici olmalıdırlar. Çünkü halen birçok anne ve baba oyunu sadece boş bir zaman geçirme eylemi ve çocukların gürültü yaptığı bir eylem olarak görürler. Halbuki bilimsel veriler bize bunun tam tersini söyler. Bu noktada şunu sorarız. Acaba oyun oynamanın çocuklar açısından ne gibi faydaları vardır?

1. Oyun oynamak bir kere çocuğun kendine olan güvenini geliştirir. Problem çözme ve sorunlarla başa çıkma yeteneğinin gelişmesine katkıda bulunur. Bir çocuğun evde kendi kendine oynadığını düşünsenize. Bu oyun sırasında başrolde kendisi var. Her şeyi kendisi yapıyor. Sorunu kendisi çözüyor. Hayal gücünü kullanarak bir şeyler ortaya çıkarıyor. Böyle bir oyun ortamı çocuk için biçilmiş bir kaftandır. Para verseniz belki böyle bir ortam yaratamazsınız. Onun için çocuğunuzun ev içindeki ve dışındaki oyun sürecini kesinlikle küçümsemeyin.

2. Ayrıca oyunla çocukların birçok becerileri de gelişir. Bunlardan biri de hareket becerileridir. El becerileridir. Çünkü oyunlar sırasında çocukların bütün vücudu çalışır. Bütün kasları iskelet sistemi çalışma vaziyetindedir. Bu da çocuğu geliştirir.

3. Oyunla bir çocuk kendisine sanki küçük bir dünya yaratmış olur. Onun o oyun alanı sanki o büyük çevresinin küçük bir maketidir. Bu oyun süreciyle çocuk çevresini daha iyi tanır ve anlar, sosyalliğini geliştirir. İlişkilerini geliştirir. Onun öğrenme süreci için oyun çok değerlidir. Birçok şeyi oyun sayesinde öğrenebilir.

4. Oyun çocuğun zihinsel ve dil gelişimi açısından da önemlidir. Oyun sırasında diğer çocuklarla sürekli iletişim içinde bulunmak onların dili kullanma becerisini de geliştirir. Diğer yandan çocukların hayal güçlerinin zenginleşmesi için de çok değerlidir. Oyun vasıtasıyla bir çocuk istediği her şey olabilir. İstediği her şeyi yapabilir. İstediği her yere gidebilir. Düşüncenin ve hayal etmenin sınırı yoktur.

5. Oyunlar çocukları hayata ve geleceğe hazırlar. Oyunlar sayesinde çocukların hayatın bir çok kuralını öğrenir. Adeta hayat hakkında bir “simülasyon” yapar. Paylaşmayı öğrenir. Başka insanları sevmeyi, onların hakkına saygı göstermeyi öğrenir. Üzüntüyü, sevinci öğrenir. Daha birçok duyguyu oyunlar sayesinde tadar ve öğrenir. Oyun, bir başka benzetmeyle; aslında çocuklar için hayatın bir tiyatro sahnesi gibidir.

Görüldüğü üzere oyunun çocuklar için önemi ve değeri o kadar çok fazla ki. Ebeveynler bu oyun sürecini kesinlikle hafife almamalıdırlar. Bu konuda olumlu bir tutum takınan ebeveynler çocuklarını geleceğe daha iyi hazırlama fırsatı yakalamış olurlar.

Yorum Yaz