Bebeğim Yürüyor…
Destekle Yürüme: Onuncu aydan itibaren bir şeye tutunarak hareket edebilirler. Kendini bir eşyadan diğerine iterek ve yana doğru adımlar atarak yürümeyi denemeye başlar. Bu onun sıralama dönemidir. Dengesini  sağlamak için destek sağlayıcı masa, örtü gibi objeleri tutarlar. On birinci aydan sonra da tek başına ayakta durmaya başlayabilirler. Ayakta durmayı fazla dengeli olmasa da birkaç küçük adım izler. İlk adım, dikkatleri tamamen bebeğin üzerine çeker.
   
Bağımsız Yürüme:  
Her bebek, yürümeye kendi gelişim yapısına uygun zamanda başlar. Bebekler 9-16 ay arası genellikle de on ikinci ayda  bir yardım almaksızın yürümeye başlar. Artık bebek serbestçe dolaşabilir. Yürümeye başlayan bebek, artık küçük çocuk olarak adlandırılır. Yüzünde “a bak ben ne yapıyorum” ifadesi ile yürüyen çocuk  anne ve  babanın tüm ilgisi  üzerine çekmeyi başarır ve   bu ilgiden çok hoşlanır. İki yaş civarına geldiğinde ise rahatlıkla koşup sıçrayabilirler.
 

İlk birkaç adımını attıktan sonra bebeğinizin yürüme becerisini tam olarak kullanabileceği düzeye ulaşması günler ve hatta haftalar alabilir. Acelesi olduğunda belki emekleyecek, tekrar yürüyecek, biraz sürünerek ilerleyecek ve biraz daha yürüyecek.

Bu aşamada bebeğiniz için önem taşıyan şey cazip bir oyuncağı almak ya da gülümseyen anne-babasına erişmek gibi belli bir amaca ulaşmak olacaktır. Yürümenin başlı başına bir amaca dönüşmesi artık bebeklik döneminin sona ermekte olması olarak kabul edilebilir. Bir süre bu yeni hareket biçiminin  diğer bir deyişle özgürlüğün verdiği heyecanla  bebeğiniz tüm korkularını unutup, bağımsız olmanın verdiği haz ile çok pozitif ve neşeli bir çocuk olacaktı

Yorum Yaz