Hamilelikte Güzellik Sırları

Hamile kadın güzeldir…

Hamilelik tüm sorunlarına rağmen kadınların hayatları boyunca yaşayabilecekleri en özel dönemlerden biri. Size tavsiyemiz, belki biraz zor olsa da, sağlığınızın yanında güzelliğinizi de ihmal etmeyerek bu dönemin tadını sonuna kadar çıkarmak!Anne adayının fazla birkaç kilo alma, yüz lekeleri, cilt tipinin değişmesi, saçların kalınlaşması ya da incelmesi gibi çok da istenmeyen durumlar yaşaması kaçınılmazdır. Ama tüm bunlar hamile kadınların güzel olamayacağı anlamına gelmez; önemli olan hamileliklerini bahane edip günlük bakımlarını ihmal etmemeleri.

Hamile bir kadının makyajı nasıl olmalı?

Doğru ve bilinçli yapılan makyaj hamilelikte mucizeler yaratabilir. Hem bakımlı görünmek anne adayının kendisini çok daha iyi hissetmesini sağlayacağı için psikolojik açıdan da oldukça faydalıdır. Hamilelikte makyaj yaparken dikkat edilmesi gereken başlıca nokta makyajın hafif ve abartıya kaçılmadan yapılmış olması. Hamile kadınların makyaj çantalarından eksik etmemeleri gereken ürünlerin başında kapatıcılar geliyor. Göz altlarında oluşan koyu renk halkaları ve hamileliğin bir sonucu olan cilt lekelerini gizlemenin en güzel yolu bunları kullanmak. Tüm cilt tipleri için çok uygun olan sarı tonlarında bir fondöten, pembe bir allık ve uygun renkte bir ruj hamile makyajını tamamlamak için gereken diğer ürünler. En iyi sonucu almak için kapatıcı (fondötenden bir ton daha açık), gereken yerlere fondötenden önce uygulanmalı.Peki hamilelikten dolayı şiş olan ve normalden çok daha yuvarlak ve dolgun görünen yüz için ne yapılabilir? Yüzü inceltmek için en iyisi allıkla yapılan hilelere başvurmak. Tüm yanağa bronz renkli bir allık sürüp ardından gülünce belirginleşen elmacık kemiklerine pembe tonlar uygulamak bu iş için yeterli. Hafif ve çiçekli bir parfüm kullanmak da hamile kadının kendisini iyi hissetmesi için birebir olan bir yöntem. Hem bilindiği gibi hamilelikte koku alma duyusu güçleniyor.

Saçları boyamak zararlı mı?

Hamilelik sırasında saçları boyamanın sakıncalı olup olmadığı hamile kadınlar tarafından en sık sorulan sorulardan biri. Ama maalesef bu sorunun çok kolay ve kesin bir yanıtı yok. Doktorlar genellikle ilk üç ay beklenmesi ve saçlara bu konuyla ilgili hiçbir müdahale yapılmamasında hemfikirler. Saç boyalarının yapımda kullanılan kimyasal maddelerin anne ve bebek sağlığı için zararlı olduğuyla ilgili kesin bir kanıt olmasa da anne adaylarına saçlarınızı gönül rahatlıyla boyatabilirsiniz sözünü de hiçbir doktor ya da uzman veremiyor.Geçici ve kalıcı saç boyaları toksik maddeler içermezler ancak burada söz konusu olabilecek tehlike kimyasal maddelerin kafa derisi tarafından emilmesi ve annenin dolayısıyla bebeğinde sistemine geçmesidir. Bunun da riskli olabileceği düşünülmektedir. Kafa derisine değil de saç tellerine – gölge gibi- yapılan uygulamalar bu açıdan bakıldığında çok daha az risk taşırlar. Ama yine de kimyasal maddelerle yapılan tüm işlemlerin süresini çok uzun tutmamak gerekir.

Naturel maddelerle hazırlanan boyalar da bu dönem için bir alternatif olabilir. Yalnız bunların pek çoğunun bazı sentetik maddeler içerebileceğini de unutmamak lazım.

Oysa anne adayının kendisini güzel hissetmesi de çok önemli; boyası gelmiş bir diğer yarısı diğerinden farklı renkte saçlarla da bunu yapamayacakları bir gerçek.  Uzmanlar en iyisinin kadınların hamile kalmadan önce saçlarını kendi renklerine boyatmalarını ve bu dönemi böyle geçirmelerini söylüyorlar.

–   Hamilelik boyunca saçlar, güzelleşir, saç telleri kalınlaşır ve dokuz aylık bu periyod boyunca dökülme hemen hemen hiç olmaz.
–  Pek çok hamile kadın son derece sağlıklı görünürler. Bunu hormonların ve hızlanan kan dolaşımının etkisiyle çok güzel bir renk alan ciltlerine borçlular.
–  Pek çok erkek eşinin hamile görüntüsüne bayılır.

Hamileyken aklınızdan çıkarmamanız gerekenler

–  Unutmayın siz şişman değilsiniz sadece hamilesiniz
–  Hamileliğinizi ortaya çıkaran kıyafetler giyebilirsiniz çünkü bu gizlenecek değil övünülecek bir durum.
–  Çok yakında dünyaya bir bebek getireceksiniz, yani kendinizi sonuna kadar şımartmaya hakkınız var; manikür, pedikür ve güzel kıyafetler gibi.
–  Egzersiz yapmayı sakın ihmal etmeyin. Bu hem doğuma yardımcı olacak hem de doğumdan soruda tekrar normal formunuza dönmenizi kolaylaştıracaktır.

Yorum Yaz