Neden Anne Sütü?

Bir insanın hayatta karşılaşacağı en gerçek mucizedir evlat sahibi olmak…
Yokluktan varlık alemine gönderilen birinin uzun yolculuğuna tanıklık etmek.

Anne adayının vücudu adeta bunun için programlanır.İlahi bir güç,beklenen misafir için hazırlar bütün organların çalışma şeklini.Kalbiniz daha hızlı çalışır mesela ; zira vücutta dolaşıma girmesi gereken kan ihtiyacı artmıştır.Buna bağlı olarak daha fazla oksijene ihtiyaç duyarsınız ve nefes alıp vermeniz sıklaşır.Daha çabuk yorulursunuz…Çünkü taşıdığınız mucizenin sağlıklı bir şekilde büyüyebilmesi için enerjinize ihtiyacı vardır.Ve fıtratı bozulmamış bütün anne adaylarına adeta şefkat yüklemesi yapılır; daha bir merhametli, daha bir duygusal olursunuz.Modern zamanlarda “annelik içgüdüsü” dedikleri durumla minik mucizenin koruyucusu da hazırdır artık ilk defa ayak basacağı bu dünya ortamında.

Aynı ilahi güç, tıp dilinde “colostrum” diye adlandırılan ağız sütünü ikram eder minik mucizeye ilk günlerde.Bu süt miktar olarak az olmasına rağmen zengin protein ve antikor içeriği ile minik mucizenizin karşılaşacağı enfeksiyonlara karşı müthiş bir koruma sağlar.Sonrasında gelmeye başlayan süt ise her bebeğin kendisine özeldir.Öyle ki sabah ikram edilen süt farklı özellikte, akşamki süt farklı özelliktedir minik mucizeye. Piyasadaki bebek mamaları sırf bu özelliği sebebi ile dahi anne sütü ile boy ölçüşemez.
Milyonlarca bebek için aynı özellikte üretilen mamalar…Hazırlamak için uğraşırken karşılaştığınız zaman kaybı…Temiz su, hijyenik biberon için harcadığınız çaba..Bütün bunlarla birlikte sebep oldukları bağırsak problemleri ise cabası.

Anne sütü ise her zaman olması gereken sıcaklıkta hazır ve taze. İçeriğinde bol miktarda bulunan yağ ve yağ asitleri hem enerji kaynağı olarak kullanılmakta hem de bebeğin sinir sisteminin yapısal ve fonksiyonel gelişimi için hammadde olmaktadır. Anne sütünde annenin beslenmesine bağlı olarak bol miktarda A,D, C ve E vitaminleri, hayati öneme sahip demir ve çinko gibi elementler bulunmaktadır. Ayrıca bebeğinizin sindirim sistemini enfeksiyonlardan koruyan, bağışıklığı güçlendiren maddeler de vardır . Bununla birlikte içeriğindeki antikorlar E.Koli, kolera, rotavirüs, streptokok, pnömokok ve daha birçok tehlikeli bakteri ve virüsten korur bebeğinizi.

Anne sütünün benim en çok ilgimi çeken diğer bir özelliği ise nükleotid bulundurması. Bilindiği gibi nükleotidler DNA ve RNA nın yapıtaşlarıdır. Allah-u alem; belki de bu sebeple islamda “süt kardeşliği” hukuku vardır…Anne sütündeki nükleotidlerin protein sentezinde görev alarak büyümeyi hızlandırdığı tahmin edilmektedir.Üstelik emzirmek için kucağınıza aldığınızda minik mucizenizle aranızdaki bağın güçlenmesi, sizin sıcaklığınızı ve sevginizi hissetmesi ile oluşan terapiyi başka hiçbir şey sağlayamaz.
Velhasıl; anne sütü, yerini başka hiçbir besin maddesinin dolduramayacağı, minik mucizenizin yaratıcısı tarafından gönderilmiş özel bir ikramdır.

Yorum Yaz