Mutlu Evlilik

Evlilik, birlikte mutlu olacağınızı düşündüğünüz biriyle yeni bir hayata adım atmaktır. Çift, romantik ve heyecan dolu tanışma ve nişanlılık dönemini geçirdikten sonra, iki gönül bir olunca samanlığın da seyran olacağı düşüncesiyle evlilik yoluna adım atarlar. Bu nedenle evliliklerinde hiç bir sorun olmayacağına ve olsa da aşamayacakları bir problem olamayacağını inanırlar. Ancak son yıllara ait istatistiklerin ortaya koyduğu boşanma oranları samanlığın seyran olmadığını göstermektedir. Evliliğin, dışarıdan bakıldığı gibi kolay olmadığını gören çiftler, ya işin kolayına ya da evliliği ciddiye almadıkları için boşanmayı seçiyorlar. Adliyeye başvuru nedenleri arasında olan “şiddetli geçimsizlik” in altında birbirlerini tam tanımamaları ve birbirlerini anlamaya çalışmadıkları yatmaktadır.

Mesleğimin gereği üzerine çiftleri dinler , problemlerine çözüm yolu bulmaya çalışırım. Mutlu evlilik, bize verilmiş bir mükafat, mutsuz evlilik ise tam bir kaostur. Mutsuz evlilikte sadece çiftler değil etrafında ki çocuklar ve aile fertleride etkilenecektir.
Evliliğin olumlu yürüyebilmesi için sevgiyi göstermek ve hissettirmek önemlidir. Sevgi ve aşk, iki insanı bir araya getirip bir arada tutan özel duygulardır. Kişinin eşine karşı hissettiği koruma, merhamet, acıma, şefkat saygı gibi olumlu duygularda; nefret, öfke, suçlama, kırılmışlık gibi olumsuz duygular da sevgiyi etkiler. Evinize kıymetli bir çiçek getirip koyduğunuzda onun ilk günkü gibi güzel ve hoş kokulu kalabilmesi için ona bakmanız, özen gösterip zaman ayırıp ilgi göstermeniz gerektiğini, yoksa zamanla onunda ilgisizlikten, o hoş kokusundan ve güzelliğinden eser kalmadığını solup gittiğini göreceksiniz.

Eğer;

 • Eşimize karşı kırıcı davranıyorsak,
 • Ona karşı cümlelerimizi sert, saygı ve nezaketten yoksunsa,
 • İlişkimize karşı fedakar ve verici değilsek,
 • Her yaptığı davranışın, sözün altında bir şey arıyorsak ve laf sokuyorsak,
 • Küskünlükleri uzatıyor ve barışmak için hep karşı taraftan çaba sarfetmesini bekliyorsak

Bu çiçeğin solması kaçınılmazdır. Bunun için sevgiyi hissetmek yetmez, sevgiyi gösterip ona emek vermek gerekir.

Evlilikte eşe duyulan sevgi gün içerisinde seçilen kelimelerle, hareket ve tavırlarla gösterilir. Herkes farklı şekillerde sevgilerini yansıtırlar.

 • Bazıları direkt kelimelere dökmeyi tercih eder, ( “ seni seviyorum.” “sen benim için çok önemlisin, değerlisin.” )
 • Bazıları da eşini mutlu edecek davranışlar yaparak, (hediye, sürpriz, çiçek vb.)
 • Bazıları da sevgilerini dokunarak (sarılmak, el ele tutuşmak gibi
 • Peki Eşinizle ömür boyu sevgi ve saygı dolu bir yaşam için ne yapmalı?

Sevgi, anlayış ve saygıda kusur etmemeye çalışmak,

 • Birbirinizin fedakarlıklarına minnettar olmak ve duydukları güvene sadık kalmak,
 • İletişim sırasında kibar, sevgi ve saygı dolu cümleler kurmak,
 • Birbirinizi olduğunuz gibi kabul etmek,
 • Birbirinizle dost ve arkadaş olabilmek,
 • Birbirinize zaman ayırmak,
 • Birbirinize moral ve destek vermek( sıkıntılı günlerde hep yanında olmak)
 • Çocuk eğitiminde birlikte hareket etmek ve karar vermek.

Bunların hepsi sevginin ve aşkın devam etmesi ve solmaması için önemli etkenlerdir.

Evliliğin yapı taşlarından bahseden anonim bir hikayede şöyledir:

Evliliğin Tuzu, Biberi
Devrin birinde bir genç, köydeki yaşlı bilgenin kapısını çalmış. “Dede” demiş. “beni aşağı köydeki çobanın kızıyla evlendirmek istiyorlar. Ama ben onu hiç görmedim, tanımam etmem. Huyunu suyunu bilmem. Sence bu evlilik hayırlı olur mu?
Yaşlı bilge bir süre düşünmüş ve ardından şöyle demiş: “ Evlat! Çorbayı baharatsız pişirsen yenir. Ama tadı yavan olur. İçine tuz, biber katman lazım.”
genç düşünmüş taşınmış, cümledeki inceliği fark etmiş. “dede, anladım ama bu çorbanın tuzu biberi ne ola ki? Onu anlamadım.” demiş.
Dede de ona “ evlilik çorbasının tuzu sevgi, biberi saygıdır. Sevgiyi katarsan lezzeti bol olur saygıyı katarsan tadından yenmez.” diye cevap vermiş.
Evlilik ilişkisinin uzun ve kalıcı olabilmesi için sevgi kadar önemli ve bulunması gereken şey: Saygı.

Esma Karataş Aydin
AİLE DANIŞMANI

Yorum Yaz