Kardeş şehirler Pendik Belediyesi ve Macaristan’ın Kispest Belediyesinin işbirliğinde 4 ay önce Macar anaokulu öğrencilerine yönelik başlatılan Türkçe kursu, kapanış programıyla sona erdi. Sahnede Türkçe şarkılar seslendiren çocuklar Barış Manço’nun “Arkadaşım Eşek” şarkısıyla salondakileri coşturdu.

Kardeş şehirler Pendik Belediyesi ve Macaristan’ın Kispest Belediyesi arasında imzalanan işbirliği protokolü çerçevesinde Macar anaokulu öğrencilerine yönelik verilen 4 aylık Türkçe kursu tamamlandı. Pendik Belediye Başkanı Dr. Kenan Şahin’in isteği üzerine Kispest kentinde yer alan Yunus Emre Enstitüsü tarafından 30 öğrenciye kurs boyunca Türkçe şarkılar, Türk oyunları ve yemekleri tanıtıldı. Kurs sonunda projenin kapanış programı için bir tören düzenlendi. Törene Türkiye Büyükelçisi Ahmet Akif Oktay, Kispest Belediye Başkanı Peter Gajda, Pendik Belediye Başkan Yardımcıları Sami Divleli, İzzet Öztop ve Yunus Emre Enstitüsü Müdürü Yakup Gül ile birlikte çok sayıda davetli katıldı.

Çocuklar bu dostluğun gelecekteki güvencesi olacak

Pendik Belediye Başkan Yardımcısı Sami Divleli “Peter Gajda ve Belediye Başkanımızın kardeş protokolü sözde ve kâğıtta kalmadı. Bugün görüyorsunuz ki hem kültürel hem sosyal hem de eğitim alanında çok güzel ilişkiler geliştirildi. Bugün de anaokuluna giden 30 Macar çocuğun hem Türkçe eğitim hem de Türk kültürünü öğrenmiş olduğunu görmüş olduk. İnanıyorum ki bu 30 çocuk Macar-Türk dostluğunun gelecekteki güvencesi olacaktır.” ifadelerini kullandı.

Daha güzel etkinliklere bir kapı açıldı

Son olarak Yunus Emre Enstitüsü Müdürü Yakup Gül bir konuşma gerçekleştirdi. Gül: “Yaklaşık 3 aydır Kispest Belediyesi, Pendik Belediyesi, Yunus Emre Enstitüsü ve buradaki anaokulu ile ortak Türk kültürü programı gerçekleştirdik. Anaokulundaki son sınıf öğrencilerine yönelik bu çalışma, bizleri çok etkiledi. Çocuklar Türk şarkılarını öğrendi, Türk kültürüne ait bilgiyi elde etti. Mangala oyununu ve özellikle Barış Manço’nun Arkadaşım Eşek şarkısını öğrendiler ve öğrendiklerini sahnede bizlere göstermiş oldu. Bu etkinliğin Türk-Macar dostluk köprülerini daha da güçlendirdiğini ve gelecekte daha da güzel etkinliklere bir kapı açıldığını düşünüyorum.” ifadelerini kullandı.

Davetliler, şarkılara tempo tuttu

Kispest Belediyesinin Kültür Merkezi’nde düzenlenen kapanış programında Macar çocukların seslendirdiği Türkçe şarkılar salondakileri coşturdu. Özellikle Barış Manço’nun “Arkadaşım Eşek” şarkısı sonrası coşkunun arttığı salonda davetliler, şarkılara tempo tuttu. Çocuklar şarkı performanslarının yanı sıra Türk oyunları gösterilerinde de salondan büyük alkış aldı. Törende Başkan Yardımcısı Divleli, kursa katılan tüm çocuklara Geleneksel Türk Oyunu Mangala seti hediye etti.

 

Yorum Yaz