Sevgi, insanı bir şeye veya bir kimseye karşı yakın ilgi ve bağlılık göstermeye yönelten duygudur. Eşe duyulan sevgi kişinin eşine karşı içinden geçirdiği duygu ve düşüncelerinden etkilenir. Örneğin kişinin eşine karşı hissettiği koruma, acıma, merhamet, şefkat, saygı gibi olumlu duygular da; nefret, öfke, suçlama, kırılmışlık gibi olumsuz duygular da sevgiyi etkiler. Sevgiyi hissetmek yetmez.Onu göstermek, ona emek vermek gerekir.

Eşinize sevginizi göstermenin yolu:
• Ona sevdiğinizi söylemektir: “Seni seviyorum.”, “Sen benim için çok önemlisin.” vb.
• Ona değer verdiğinizi göstermektir: hediye, sürpriz, çiçek, onun için yapılan herhangi bir şey,
• Ona dokunmaktır: El ele tutuşmak, sarılmak, koluna girmek vb.

Eğer eşinize ve çocuklarınıza sevginizi göstermekte zorlanıyorsanız hayatınızın anlamını bir kez daha gözden geçirin. Hayatta sizin için onlardan daha önemli ne var? Evlilik ilişkisinin kalıcı ve uzun süreli olabilmesi için sevgi kadar önemli ve mutlaka sevgiyle birlikte bulunması gereken bir şey daha vardır SAYGI.

Kıskançlık Sevginin Bir Göstergesi midir?

Aşırı kıskançlık sağlıksız ve normal olmayan bir duygudur. Dolayısıyla sevginin bir göstergesi değildir. Kişide sağlıksız bir muhakeme yapısının varlığına, bazen de karşısındaki kişiye duyulan güvensizliğe işarettir. Kıskançlığın kişinin kendine olan güvensizliğinden kaynaklandığı da düşünülebilir. Gerçek sevgide güven, hoşgörü, karşısındakinin ihtiyaçlarına karşı hassasiyet ve denge vardır.

Her Evlilik Kendine Özgü ve Özeldir!

Asla evliliğinizi başkalarının evlilikleriyle kıyaslamayın. Kendi ilişkinize odaklanın. İlişkinizin neden farklı ve özel olduğunu düşünün ve olumlu yönlerine sahip çıkın. “Onlar yeni araba almışlar biz neden almıyoruz?” “Eşi onu gün içinde sık sık arıyormuş, sen neden beni sık sık aramıyorsun?” “Onlar tatil için deniz kenarına gidiyorlarmış biz neden gidemiyoruz?” gibi sorular ya da eleştirilerle evliliğinizi başkalarının evlilikleriyle kıyaslamamalısınız. Çünkü her evlilik kendine özgü ve özeldir.

Evliliğinize dair beklentilere ulaşma çabanız sizi bir takım yapar. Takımını şampiyon yapmak da oyuncuların birlikte hareket etmeyi öğrenmeleriyle mümkündür. Eve alınacak eşyalar ya da diğer harcamalar veya hafta sonunda ne yapılacağına birlikte karar vermek gerekli ve önemlidir.