Bebeğin Giyimi

Bebeklerin derisi çok yumuşak ve duyarlıdır. Kolayca tahriş olabilir. Giysilerin yumuşak, vücuda uygun, suyu kolaylıkla emen ve kaynatılabilir cinsten, tercihen pamuklu olması gerekir.

Bebek kıyafetlerinin dikiş yerlerinin bebeğin cildini rahatsız etmemesine dikkat etmek gerekir. Düğme ve çıtçıtları omuzda olmalı, kıyafetler kolay giydirilebilir olmalıdır. Naylon, yün ya da ipek kumaşlar bebeğe uygun ve kullanışlı değildir. Yeni kumaştan yapılmış giysilerin bebeğe giydirilmeden önce yıkanması gereklidir.

Yeni doğan bebekler, özellikle başlarından kolay ısı kaybettiklerinden, her zaman mevsime uygun incelikte bir şapka giymelidir.

Bebeğe bezi bağlandıktan sonra, ince, yumuşak, pamuklu kumaştan yapılmış bir iç zıbın ya da badi onun üzerine de daha kalın tulum ya da pijama giydirilmelidir.

Bebeklerin sizden bir kat daha fazla giyinmiş olmaları, şapkaları ve çorapları olduğu sürece yeterli olacaktır. Bebeğin üşüyüp üşümediğini anlamak için kollar, bacaklar ya da boynu daha iyi ipucu verebilir. Fakat en iyi rehber bebeğin yüzüdür. Eller, çoğu zaman, soğuk olabildikleri için iyi bir gösterge sayılamaz. Eğer bebek üşüyorsa, yanakları solgun olacaktır. Üşüyen bir bebek muhtemelen hareketsiz olacaktır. Bebeğin asıl ısı kaybı başından olmaktadır. Buna göre başı korunmalıdır. Derin uykuda bebek soğuğa daha duyarlı olmaktadır. Uyku sırasında sıcak gecelerde yalnızca pike, soğuk gecelerde battaniye ve yorgan gerekebilir. Bebeğin üşüdüğünde nefes alma hızı artar, huzursuzdur. Bebek daha çok üşüdükçe daha sakinleşir. Bu durumda bebek sıcak bir ortamda soyulmalı ve kıyafetleri değiştirilmelidir. Küçük bebekler sıkı giydirilmiş olsa da çok soğuk kış günlerinde uzun süre dışarıda tutulmamalıdır.

Bebeğin kol ve bacaklarının rahatça hareket etmesini engelleneceğinden sıkı saracak şekilde ya da kundak içinde bağlanmamalıdır. Ayrıca kundak, doğuştan kalça çıkığına eğimli olan bebeklerde kalça çıkığının ortaya çıkmasını kolaylaştırmaktadır. Bebeklerde özellikle ilk aylarda kalın ara bezi kullanmak, kalça ekleminin gelişimini olumlu yönde etkilemektedir.

Tüylü iplerden örülmüş kıyafetler ve ponponlarda da uygun değildir. Bebek bu kıyafetlerin tüylerini ve iplerini ağzına alıp yutabilir. Sonuçta boğulmak tehlikesi dahil ciddi problemler ortaya çıkarabilir. Cibinlik kullanılıyorsa yüksekliği ve iç hacmi bebeği bunaltmayacak şekilde ayarlanmalıdır. Pijama, külot, pantolon ve çorap gibi kıyafetlerin lastikleri sıkı olmamalıdır.

Bebeğin giysilerini, kendiniz için kullandığınız deterjanla yıkamayın. En iyisi sabunla yıkamaktır.

Giyim eşyalarının arasında ayakkabının da önemi vardır. Uymayan ayakkabılar, tırnak batması, nasır, burkulma ve anatomik bozukluklar gibi yürümeyi bozan ve güçleştiren bazı durumlara neden olur. 1 yaşına kadar çocuğun ayakkabı giymesi gerekmez.

1 yaşından sonra giyeceği ayakkabının tabanı çok sert olursa ayak kasları gelişemez. Düztaban olması kolaylaşabilir. Tabanı yumuşak patikler de zararlıdır. Normal ve sağlıklı bir çocuk ayakkabısı tabanı yarı yumuşak, ne dar ne de bol, burnu parmak uçundan 5 milimetre uzun, arkası ayak bileğini saracak kadar yüksek bot şeklinde, iki yaşına kadar bağcıklı ya da atkılı şekilde olmalıdır.

BEBEK ODASI
Bebek, soğuktan büyüklere oranla daha çok etkilendiği için, nem oranını iyi denetlemek koşulu ile odanın sürekli 20-22 °C’ de tutulması gerekir. Yeni doğmuş bir bebeğin solunum yolları hassastır; bu yüzden radyatörlerin üstüne içi su dolu kaplar yerleştirilmelidir. Klima kullanılabilir; ancak doğrudan bebeğe üflenmemeli ve oda ısısının 22 °C’ nin altına düşmesi engellenmelidir.

BEBEK EŞYALARI
Araba Koltuğu

Araba ile seyahat ederken bebekleri kucakta taşımak, kaza anında çok tehlikelidir. Bebekler için özel hazırlanmış araba koltukları almak, trafik kazalarının sık olduğu ülkemizde pek çok gereksiniminden daha yaşamsaldır.

Bebek Yatağı
Bebekler için bir kaç tane yatak çarşafı, nevresim, battaniye, mevsimine göre yorgan almakta fayda vardır. Bebeğiniz için alacağınız yatağın kalitesi de rahat uyumasına yardımcı olacaktır.

Bebek Mobilyaları
Bebeğiniz için yatak alırken kullanılan boyaya; parmaklıklı ise parmaklıkların bebeğin kafasının sıkışamayacağı sıklıkta olmasına dikkat edin. Sert köşeli mobilyalar yerine yumuşak dönüşlü olanları tercih edin.

Bebek Arabası
Bebek arabası alırken hafiflik, katlandığında fazla yer tutmaması, güvenlik önlemlerinin yeterli olması ve uzun süre kullanılabilirlik gibi ayrıntılara dikkat ederek birkaç kez araba alma zahmetinden kurtulabilirsiniz.

Oyuncaklar
İlk aylarda değişik renkli, güzel sesler çıkaran oyuncaklar bebeğinizin ilgisini çekebilir, ilk haftalarda sadece o yöne doğru bakarken sonraları ona uzanmaya çalışır. Oyuncak alırken boyalarının bebeğin sağlığına uygun olup olmadığı, ağzına alacağı gibi bir şeyse küçük olmaması ve yıkanabilirliği dikkat etmeniz gereken noktalardır.