Bebekler Neden Ağlar?

Bütün bebekler günde ortalama iki saat ağlar. Bebekler ağladığında genellikle bunun bir sebebi vardır. Açlık, uykusuzluk, fiziksel ağrı, altının ıslak olması, üstünün değiştirilmesi, çok soğuk ya da sıcak olması, kucaklanma isteği, gaz sancısı da ağlama nedenlerindendir. Bebeğinizin birkaç dakikadan fazla ağlamasına izin vermeyin. Önlem olarak kucaklayın, emzirin, ninni ya da hafif bir müzik dinlettirin, gezdirin, sallayın, sırtını ya da karnını ovun ve gerekirse kısa bir süre için yakınlarınızdan yardım isteyin.

Gaz
Bebeklerin sindirim sistemleri tam olarak gelişmediğinden, gazları olabilir. Bu durumda bacaklarını karınlarına çekerek ağlarlar. Karnına masaj yapmak bebeği rahatlatabilir. Doktorunuza danışmadan hiçbir şey kullanmayın. İlaç veya sindirimi kolaylaştırıcı çaylar vb. kullanmak bebeğiniz için sakıncalı olabilir.

İshal
Bebeklerin sindirim sistemi ile ilgili bir diğer rahatsızlıkları ishaldir. Anne sütü kakası ile ishali karıştırmayın. Bebekler zaten sarı renge yakın, cıvık kıvamda kaka yaparlar; bu normaldir. Ancak her zamankinden fazla sümüksü, değişik renkte ve kokuda kaka, ishali gösterir. Bebek beraberinde kusabilir. Genellikle virüsler olmak üzere, bakteriler ve parazitler ishale neden olabilir. Bebeğiniz ishal olursa anne sütüne devam edin ve en kısa sürede doktorunuza danışın.

Kabızlık
Anne sütü ile beslenen bebeklerde genellikle kabızlık olmaz. Bebek kakasını yapamıyorsa 2-3 gün beklenmelidir. Ancak bu sürede çok şikayeti varsa, doktorunuza danışmak gerekir.

Kusma
Bebekler yedikleri yemeğin bir kısmını gaz çıkarırken veya kendiliğinden çıkarabilirler. Bu gerçek, bildiğimiz anlamda kusma değildir ve endişelenmeyi gerektirmez. Bu durum zamanla azalacaktır.

Pamukçuk
Bebeğin ağzında pamukçuk adı verilen beyaz lekeler oluşabilir. Bunlar süt kalıntılarından ayırt edilmelidir. Nedeni bir cins mantardır. Ağrılı olduğundan, bebeğin beslenmesini engeller. Temizliğe dikkat edilirse pamukçuk gelişimine nadiren rastlanır. Bu hastalığı fark ederseniz doktorunuza danışmalısınız.

Ateş
Evinizde bebeğin ateşini ölçmek için bir derece her zaman bulunmalıdır. Bu, aile bireylerininkinden farklı, bebeğe özel olsun. Kullandıktan sonra yıkayıp, kolonya ile silerek kaldırın. Mutlaka ölçerek ateşinden emin olun. Vücut sıcaklığı, enfeksiyonlar açısından önemli bir göstergedir. Makattan ölçüldüğünde, 36,5 – 37,5 normaldir. Koltuk altından 37,3 ve makattan 37,5 dereceyi geçiyorsa, bebeğin ateşi var demektir. Doktorunuzu arayın ve mümkünse hemen gidin. Doktora gidene kadar yapmanız gereken en önemli şeylerden biri, bebeği fazla giysilerden kurtarmaktır. Üzerini örtmeyin. Bebeklere ateş düşürücü olarak aspirin verilmemesi gerektiğini aklınızda tutun. İlk anda verilecek ateş düşürücü, “parasetamol” içeren ilaçlardır. Doktorunuz uygun ateş düşürücüyü verecek ve hastalığına yönelik tedaviyi uygulayacaktır. Bebeğin ateşi çok yüksekse ve doktora gidemiyorsanız, ilaç verdiğiniz halde ateşi yükselmeye devam ediyorsa ılık su ile vücudunu yıkayın.

Diş Çıkarma
Bebekler genellikle 6. ay civarında ilk dişlerini çıkartırlar. İlk çıkan diş önde ve alttadır. Birçok bebekte diş çıkarma geç başlar. Bu çocuğun geç kaldığı anlamına gelmez. Ama bazı bebeklerde ilk diş 4. ayda da çıkabilir. Diş çıkarma çocuğu halsiz düşürüp, ateşinin çıkmasına, yol açar. 6. ayında damağını kaşıyan, halsiz, ateşi bulunan bir bebek diş çıkarıyor demektir. Diş çıkarma sırasında ateş 38 derecenin üstüne çıkmaz, havale geçirilmez, kusma ve ishal olmaz. Bunları göz önünde tutmak gereklidir. Bunlar başka hastalıkların belirtileridir ve bir doktora görünmek gerekir. Dişlerin sürmesiyle birlikte diş bakımı başlamalıdır. Her beslenmeden sonra temiz ıslak bir tülbent ile dişler silinmelidir. Bebekleri bala batırılmış emzik, şeker veya bal ile tatlandırılmış sütle uyutmaktan kaçınmalıdır. Bebek beslendikten, uyuduktan sonra mutlaka emzik yada biberon ağızdan çekilmeli ve dişler temiz bir tülbent yardımı ile temizlenmelidir.