Beslenme Takvimi

1-2 AYDA BESLENME
Bu ayda genellikle anne sütü yeterlidir, başka bir yiyeceğe gerek yoktur. Anne sütünün yetersizliğinin tek göstergesi tartı alamamasıdır. Tartı alımının olmadığı durumlarda anne sütüne ilave olarak hazır mamalar (formül mama) verilmelidir. Maddi zorunluluk olmadıkça altıncı aydan önce inek sütü bebeklere verilmemelidir. Zorunlu kalındığında 2 ölçü süt, 1 ölçü su eklenerek sulandırılır. Kaynatılıp içine kalorisini artırmak için 100 gramına 1 tatlı kaşığı toz şeker ilave edilir, inek sütü her seferinde taze olarak hazırlanıp verilmelidir. Ancak anne sütünde D vitamini azdır. Bu nedenle bebeğe 21 günlükten itibaren ilave D vitamini (damla veya şurup şeklinde 400 ünite ) verilmelidir. Yaz ayları dışında su dahil içecek verilmesine gerek yoktur.

2-4 AYDA BESLENME
Tartı alımı yeterli ise tek başına anne sütü yeterlidir. Aksi takdirde anne sütüne ilaveten hazır mama veya inek sütü verilmeye devam edilir. D vitamini dışında ek bir gıdaya veya vitamine gerek yoktur. Ancak dört aylıktan sonra ve anne sütünün yeterli olmadığı zamanlarda ek gıdalara başlanır.

6 AYDA BESLENME
Ek besinler için en uygun dönem en erken 4. ayın sonu, en geç 6. aydır. Bebeğinizin artık meme ve biberonla beslendiği bir öğünden sonra bile mama istediğini, doymamış olduğunu göreceksiniz. Hatta günlük öğün sayısını artırmanız gerekebilir.

Bu dönemde bebeklere; meyve suyu, süt, yoğurt, çorbalar hazırlanıp taze olarak yedirilmelidir. D vitaminine devam edilir. Zamanında doğan çocuklara demirli (kan yapıcı) damlalar eklenir.

Vereceğiniz bütün gıdaları kaşıkla vermeniz, çiğnemeye ve yutmaya alışmasını sağlayacaktır. Yiyecekleri her zaman ılık olarak verilmelidir. Yeni deneyeceğiniz yiyecekleri, çocuk aç iken alışık olduğu gıdalardan önce veriniz. Yeni verilen yiyeceklerin alerji yapıp yapmadığına dikkat ediniz. Şüphelenilen gıda, çocuğa verilmediği zaman belirtilerin geçip geçmediğini kontrol ediniz. Çocuğunuzun sevmediği yiyecekleri vermekte ısrar etmeyiniz, 1-2 gün sonra tekrar deneyiniz. Çocuğunuzun hoşlanmadığı önemli yiyecekleri tekrar deneyiniz. Bebeğinizde farklı bir reaksiyon görürseniz (ishal, kusma, alerji vs.), doktorunuza danışmalısınız.

Artan yiyecekler tekrar ısıtılıp verilmemeli, bu nedenle bebeğin yiyebileceği kadar pişirilmelidir. İlk 4-6 ay içinde verilen besinler pütürsüz ve topaksız olmalıdır. Tuz 1 yaşına kadar kullanılmamalıdır. Hazırlanan besinlere şeker ilavesi önerilmemektedir.

7 AYDA BESLENME
Bebeğin yumurta sarısı, beyaz peynir, tahıl mamaları ile tarhana ve şehriye gibi unlu çorbalara da başlayabileceği aydır. Çorbalara et, tavuk, kıyma ilavesi yapılabilir. Bu dönemde et ezmesi, mercimek çorbası baharatsız tarhana çorbası, kuru baklagil ezmesi sütle beraber verilen yiyeceklere eklenir.

8 AYDA BESLENME
Yarı katı gıdaların yanında katı gıdalara (köfte gibi) başlanabilir. Çatalla ezilerek kuru baklagil yemekleri, pirinç pilavı, bulgur pilavı ve makarna verilebilir. Et, köfte olarak verilmelidir. Hazmı daha rahat olan köfteyi çocuk daha kolay yiyebilir. Bu ayda bebek, eline verilen ekmek kabuğunu yiyebilir. Birçok besin (meyve, sebze, köfte) oturur pozisyonda çocuğun eline verilerek yemeye alıştırılır.

9-12 AYDA BESLENME
9. ay sonunda ızgara veya haşlanmış taze balık, haftada bir kez ciğer, bebeğin mönüsüne, baklagillerde çorbasına ilave edilebilir. Çocuğunuz için bu dönemde özel yiyecekler hazırlamanıza gerek yoktur. Yetişkinler için pişirilen tüm ev yemekleri (az yağlı ve püreler halinde) bebeğe verilebilir. Ancak temel gıdası süt, yoğurt ve diğer süt ürünleri olmalıdır. Eğer bebeği emziriyorsanız 1. yaşın sonuna, hatta daha sonrasına kadar emzirmeye devam edebilirsiniz. Anne sütü almayanlara günde en az yarım kilo süt veya yoğurt verilmelidir. Bundan sonraki birkaç ayda bebeğin çiğnemeye alıştırılması için pütürlü ve topaklı mamalar verilmelidir.

12 AY SONRASI İÇİN UYGUN BEBEK DİYETİ
Bebeğinizin sınırlı bir kapasite ve doyma noktaları vardır. Bu nedenle vereceğiniz her ısırık sayılır. Her lokmanın onun için besleyici olmasına özen gösterilmelidir. Her kalori eşit değildir. Çikolatadaki 10 kalori, muzdaki 100 kaloriye eşit değildir. Verim etkilidir. Kilo sorunu çocuklukta başlar. Eğer bir bebek istenmeyen kilolar alıyorsa bunun çözümü diyet yaptırmak değildir. Kalorisi az ama besin değeri yüksek olan besinler iyidir (meyve, sebze, tahıl ürünleri).

Şeker sadece problemdir. Kaloriden başka hiçbir şey sağlamaz, çocuğu doyurur ve başka besinler için yer bırakmaz. Ayrıca şeker bakterilerin üremesi için zemin hazırlar ve diş çürüklerine yol açar. Şeker olmaması demek tatlı yok demek değildir. Bebeğinize kek ve kurabiyelerden verebilirsiniz. Nişastalı mamalar, cikletler, çikolatalar, hazır meyve suları, lokum ve şekerlemeler, gazoz, kola ve benzeri içecekler, pelteler, jöleler, içeriği bilinmeyen hazır gıdalar, her yaştaki çocuk için faydalı ve gerekli olmayan yiyeceklerdir.

Öğün atlamak risklidir. Bu bebeğin ihtiyacı olan besin alımını azaltır. Düzgün aralıklarla yemek yememek, çocuğun günlük enerjisini azaltacağı için onu sinirli ve huysuz yapar. Bunun nedeni düşmüş kan şekeridir.

Besinleri sunarken nereden geldiklerini göz ardı etmeyin. Doğal bir yiyeceğin sahip olacağı besin değerleri de doğaldır. Katılan kimyasal maddeler bazı yiyecekleri çok zararlı hale getirebilirler. Dolayısıyla doğal besin maddelerini seçmeye çalışın. Mevsiminde olmayan sebze ve meyveleri konserve yerine dondurulmuş verin; çünkü bunlar besin değeri en çok korunan yoldur.

Besinleri çok fazla pişirmeyin ve saklamayın. Hava, su ve sıcağa fazla maruz bırakmayın. Ailece yeme alışkanlığı edinin. Bebeğin ve sizin yararınız için tüm ailenin sağlıklı beslenmesini sağlamalı ve ona iyi bir örnek olmalısınız.