Sütten Kesme

Bebeğinizi memeden kesmek diğer tüm bakımlar gibi gözünüzde büyüyebilir; ama aslında bu işleme çoktan katı gıda ve ek besinlere geçim döneminde başladınız. Memeden kesmek temel olarak iki ana devreden oluşur.

Devre: 1
Bebeği memeniz dışında başka bir kaynaktan süt ya da mama almaya alıştırmak. Sütten kesmeyi planladığınızda, bebeğin sizden kopmasını sağlamak için özellikle fazla vaktiniz yoksa bir emzirmeyi atlayıp bebeği aç bırakmanız gerekebilir. Bu işlemi üç dört gün tekrarlarsınız ve sadece alternatif olarak seçtiğiniz beslenme türünü ona sunarsınız. İnatçı bebekler değişimi başlangıçta kabullenmekte zorlanabilir; fakat buna hepsi sonunda alışır. Bu zamandan sonra bebeğinize sulandırılmış inek sütü veya meyve suyu da verebilirsiniz. Bu besinleri babasının elinden de almaya başladığı zaman artık bebek beslenme dönemine geçim için uygun zamandadır.

Devre: 2
Emzirmeyi azaltmak. Bebeği memeden kesmek çok ani yapılırsa bu anne için de problem yaratır. Örneğin sızıntı, memelerde şişme, süt kanallarında tıkanma ve enfeksiyon. Araya bir hastalık ya da önemli bir olay girmedikçe bu işi aniden yapmayın. Hedeflediğiniz kesin meme kesme tarihinden en az bir kaç hafta önce bu işe yavaş yavaş başlayın. En iyi azaltma politikası her seferinde emzirme sayısını bir adet azalmaktır.

6 aydan küçük bebekler gıda için büyük çoğunlukla anne sütüne bağlıdır. Bu bebeklerde kestiğiniz her emzirmenin yerine mama koymalısınız. Daha büyük bebekler için bunun yerini kahvaltı ya da yemek alabilir. Annenin programı ne olursa olsun, sabah erken ve gece geç emzirme en rahat emzirme saatleridir. Bu nedenle bunlar en son bırakılanlar olmalıdır. Anlık hastalıklar, ağrılı diş çıkarma dönemleri veya taşınma ya da tatil gibi çevre değişiklikleri bebeğin geri gitmesine neden olabilir ve bebeğiniz daha da çok emmek isteyebilir. Anlayışlı olun ve fazla üzülmeyin. Çünkü bu tip gerileme geçici olacaktır.

Bebeğin hayatı normale döndüğü anda çalışmalarınıza devam edebilirsiniz. Memeden kesilen bebek ilk zamanlarda farklı rahatlama yollarına başvurabilir. Örneğin başparmağını veya başka bir objeyi emebilir. Bu davranışlar normal ve sağlıklıdır.

BEBEĞİN BİBERONLA BESLENMESİ
Bebeğinizi beslemek onun için yapacağınız en önemli şeydir. Sevginiz, sıcaklığınız ve onunla konuşmanız da süt kadar gereklidir. Bebeği beslerken onu emzirir gibi kendinize doğru tutun, ona gülümseyin, onunla konuşun.

Biberon ile bebeği tercihen annesi beslemelidir. Özellikle anne sütü de alan bebekler başkaları tarafından beslendiklerinde anne memesine yabancılaşmaya başlarlar. Memeyi bırakmadaki bir diğer etken biberon emziğinin deliğinin büyük olmasıdır. Bebekler de herkes gibi kolaya eğilimlidir. Biberondan anne memesine göre daha kolay beslendikleri takdirde kolaya yönelirler. Bebeği hiç bir zaman biberonla yalnız bırakmayın, boğulabilir.

Kesinlikle bebeğe yattığı yerden biberon verilmemelidir. Bu kolaylıkla orta kulak enfeksiyonuna yol açabilen bir durumdur.

Bebeklerin alacağı mama miktarı genellikle mamaların ambalajları üzerinde yazıldığı gibi uygulanmalıdır. Kaba bir hesapla bebeğinizin gereksinimi olan mama miktarı günde kilo başına 150 mililitre kadardır. Mama bebeğin muhtemel beslenme saatinden biraz öncesinde hazır edilmelidir. Mama hazırlamak için kullanacağınız su önceden kaynatılıp soğutulmuş olmalıdır. Hazırladığınız mamaları biberonda kapağını kapatıp buzdolabında 24 saat saklayabilirsiniz. Her beslenmede taze mama hazırlanmalıdır. Kalan mamalar mutlaka atılmalıdır. Bebeğin ağzına ve tükürüğüne temas etmesi ile mamaya bulaşan bakteriler kolaylıkla üreyerek hastalanmasına yol açabilir. Hazırlanmış olan mamayı soğutmak veya ısıtmak için uygun ısıda su kullanılmalıdır. Hazırlanmış mama kaynatılmaz. Keza sıcak su ile de hazırlamamak gerekir. Önce suyu ılıtıp sonra mamayı hazırlamak doğru olur.

Bebeği beslemeden önce bebeğin burnundan rahat nefes alması kontrol edilmelidir. Beslendikten sonra bu hava mutlaka çıkarılmalıdır. Bebeğinize verdiğiniz mamanın sürekli türünü ve markasını değiştirmeniz de onun midesini bozabilir. Kullanılan biberonlar, ilk satın alındıklarında su ile yıkanıp 5 dakika suda kaynatılmaları gerekir. Sonraki her kullanımda biberon önce su ile daha sonra sabunlu su ile fırçalanarak yıkanmalıdır. Bundan sonra da 5-10 dakika kaynar suda kaynatılmalıdır, ideal olanı bu işlemler için piyasada satılan sterilizatörlerdir. Steril gereçlere dokunmadan önce eller yıkanmalıdır. Steril gereçler bez ile kurulanmamalı, temiz bir havlu veya benzeri bir örtü üzerinde suları süzülerek kurumaya bırakılmalıdır.