Çocukları Kazadan Korumak İçin Önlemler

Küçük çocuk ölümlerinin en başta gelen nedeni önlenebilen kazalardır.

Düşmeye Karşı Alınabilecek Bazı Önlemler:
Çocuk acil servisi başvurularının en başta gelen nedeni düşmedir. Evinize kısa bir göz atmanız bunun nedenini ortaya çıkartacaktır; merdivenler pencereler ve mobilyalar… Emekleyen ve yeni yürümeye başlayan bebekleri merdivenden uzak tutmak için güvenlik kapıları kullanılmalı. Bebeklerde yürüteç kullanılmamalı, iskemle ve diğer mobilyalar pencerelerden uzak tutulmalı, pencerelere parmaklık konulmalıdır. Beton veya asfalt zemin güvenli değildir. Çok yağışlı havalarda çimen de güvenli olmayabilir. Oyun zemini, kum, tartan veya ahşap gibi daha güvenli olan oyun sahaları araştırılmalı, alışveriş arabalarında çocuk, güvenlik kemeriyle bağlanmalı ve arabayı durdurduğunuz zaman müdahale edebilecek uzaklıkta tutulmalıdır.   

Motorlu Taşıt Kazalarına Karşı Alınabilecek Önlemler:
15 yaş altı çocuklardaki en başta gelen kazalara bağlı ölüm nedeni motorlu taşıt kazalarıdır. Ölümlerin büyük bir kısmı kafa travmasına bağlıdır. Çocuk koltuğunda oturmayan veya emniyet kemeri bağlı olmayan çocuklar araba kazalarında en fazla ölüm riski taşıyanlardır. Çocuk koltuğu kullanım kılavuzuna göre kullanılmalı ve araba güvenli sürülmelidir. Hava yastıkları küçük çocuklar için tehlikelidir. Onlar için en güvenli yer arka koltuktur.

 

Suda Boğulmaya Karşı Alınabilecek Önlemler:
Çocuklar çok çabuk boğulabilir. Su altında sadece 2 dakika kaldıktan sonra kurtarılsa bile bilincini yitirebilir, çocukta kalıcı beyin hasarı oluşabilir. Göl ve ırmaklar kadar özel yüzme havuzları da çocuklar için tehlikeli olabilmektedir. Bebeklerin birkaç santimetre derinlikteki suda boğulabileceğinden küvetler, sığ havuzlar ve hatta kovalar tehlikeli olabilir. Bebekler ve küçük çocukları küvette yalnız bırakmayın, su kenarında oynarken onlara nezaret edin. Çocuğunuz tuvaletteyken mutlaka yanında olun, kapıya veya telefona yanıt vermek için bile onu yalnız bırakmayın. Kovaları dikkatli boşaltın ve çocukların ulaşamayacağı yerlere koyun.

Zehirlenmeye Karşı Alınabilecek Önlemler:
Zehirlenme ev kazalarında sık karşılaşılan nedenlerindendir. Özellikle evde küçük çocuklar tehlike altındadır. Tüm ilaç, temizlik maddeleri ve evde kullandığınız diğer kimyasal maddeleri orijinal kaplarında çocukların ulaşamayacağı yerlerde saklayın. Süt veya meyve şişelerini bu amaçla kullanmayın. Evinizde zehirli bitki bulundurmayın. Çocuğunuzun zehirlendiği düşünüyorsanız ilaç ve Zehir Bilgi Merkezinin Ücretsiz Hattını (0 800 314 79 00) arayınız. Özel olarak belirtilmediği sürece çocuğu kusturmaya çalışmayınız.

 

Yanık ve Yangınlara Karşı Alınabilecek Önlemler:
Küçük çocukların cildi erişkinlere göre daha duyarlı olduğu için yanık daha çabuk gelişebilir. Sıcak musluk suyu ile 3 saniyelik temas üçüncü derece yanıkla sonuçlanabilir. Yangınlar önde gelen yanık nedenlerindendir. Termosifonu 50°C den daha düşük ısıya ayarlayın. Çocuğunuzun banyosunu yaptırırken ilk önce suyun ısısını kontrol edin. Çocuğunuzu bileğinize kadar suya batırarak suyun içinde birkaç saniye gezdirin. Yemeklerinizi ocağınızın arka gözlerinde pişirin. Su ısıtıcılarının kulplarını ocağın ön kısmına doğru çevirmeyin. Kibrit ve çakmakları çocukların ulaşamayacağı yerlerde bulundurun. Evinize duman detektörleri yerleştirin ve pillerini her yıl kontrol edin. Duman detektörlerini her 10 yılda bir değiştirin. Duman detektörü yangına bağlı ölüm riskini yarı yarıya azaltabilir.


Boğulmaya Karşı Alınabilecek Önlemler:
3 yaş altındaki çocukların solunum yolları oldukça dardır ve genellikle cisimleri ağızlarına alırlar. Bu iki özellik nedeniyle boğulma riskleri yüksektir. Üzüm, kuruyemişler, mısır ve sosis gibi küçük ve yuvarlak hatlı besinleri küçük çocuklardan uzakta tutun. Toplu iğne, mücevher, düğme, tespih ve küçük cisimleri çocukların ulaşamayacağı yerlerde bulundurun. Çocuğunuzun oyuncaklarının yaşına uygun olmasına dikkat edin. Suni solunum ve kalp masajını öğrenin.

Ateşli Silah Yaralanmaları İçin Alınabilecek Önlemler:
Evinde ateşli silah olsun veya olmasın ebeveynler çocuklarına silahtan uzak durmalarını öğretmelidir. Evinizde ateşli silah varsa silahı boş saklayın. Silahın emniyetini kapatın. Silahları çocukların ulaşamayacağı kilitli bir yerde tutun. Kurşunları silahtan ayrı olarak saklayın.